Jaka płaca taka… wierność ?

Zarabiasz więcej niż Twój mąż? Zwróć zatem uwagę na to, czy na jego kołnierzyku nie pojawiają się ślady nie Twojej szminki…  Według Christin Munsch, socjolog z Cornell University, wysokość pensji i dysproporcje między nimi między partnerami mogą wpływać na poziom wierności w związku. W jaki sposób?

Niebezpieczne dla wierności  są niższe zarobki męża. Za to niższe zarobki żony zmniejszają skłonność do zdradzania partnera. Socjologowie z Cornell tłumaczą to następująco – niższe zarobki mężczyzny podkopują jego wiarę w siebie i sprawiają że czuje się on mniej męski, rekompensuje to więc sobie flirtowaniem z innymi kobietami. Mówiąc wprost, poczucie niższości powodowane niższymi zarobkami owocuje przyjęciem roli macho w kontaktach z kobietami i zwiększając skłonność do zdrady.

W przypadku kobiet mniej zarabiających, niechęć do utraty partnera (a co za tym idzie również stabilności finansowej), zmniejsza  ryzyko skoków w bok.

Duża dysproporcja w zarobkach wpływa zaś zawsze na zwiększenie skłonności do zdrady u osób więcej zarabiających (choć u kobiet o połowę mniej) – dlaczego? Bo wyższe zarobki na ogół łączą się z większą „okazją” do zdrady ze względu na szkolenia, delegacje czy po prostu dłuższe pozostawanie w pracy po godzinach z atrakcyjnymi koleżankami z biura (lub kolegami).

Najlepiej więc – w kontekście wierności w związku, jest zarabiać podobnie. Oczywiście, jeśli zarabiasz więcej od partnera zawsze możesz podbudowywać jego poczucie własnej wartości poprzez chwalenie go i docenianie na innych niż finansowe polach – wtedy nie będzie czuł, że jego ego jest zagrożone.