Ile zarabia Product Manager?

Stanowisko Product Managera to chyba jedno z najbardziej tajemniczych stanowisk na które rekrutacja zazwyczaj nastręcza wielu trudności – głównie z powodu tego, że wielu kandydatów nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, co należy do obowiązków produkt managera. Często też szefowie, poszukując nowego pracownika, określają stanowisko jako Produkt Manager nie do końca wiedząc czym Produkt Manager się zajmuje lub też ( co równie częste) czego oczekują od osoby zatrudnionej na takim stanowisku.

Produkt Manager to osoba, która zarządza produktem. Do jego obowiązków należy dbanie o rozwój produktu, określanie kanałów jego dystrybucji, reklamy , promocji i rozwoju – w każdej firmie wygląda to nieco inaczej, dlatego zakres obowiązków w każdej firmie różni się między sobą. Produkt Manager może być jedną z najważniejszych osób w firmie, której zadania decydują o powodzeniu w sprzedaży danego produktu, może też odpowiadać jedynie za pewne cechy produktu (opakowanie, target, kanał dystrybucji). W każdej sytuacji, Produkt Manager współpracuje z wieloma działami w firmie i musi mieć bardzo szerokie kompetencje oraz umiejętności. To czego oczekuje się od Produkt Managera to przede wszystkim:

To stanowisko bardzo odpowiedzialne ale również mogące dać wiele satysfakcji.

No dobrze, a ile można zarobić? Wynagrodzenie w przypadku Product Managera to sprawa niezwykle trudna. Dość powiedzieć, że są osoby na tym stanowisku które zarabiają 2000 netto i są osoby które zarabianą 15.000 netto. Spora rozbieżność prawda? Najwięcej zarabia się w branży farmaceutycznej, FMCG. Najmniej w branży technicznej. Pensje w branży internetowej są najbardziej rozbieżne, choć raczej należą do średnich na rynku.

Ile więc zażyczyć sobie na rozmowie kwalifikacyjnej? A na ile się cenisz? Zasada jest taka – jeśli nie pracowałeś jako produkt manager, to nie jesteś w stanie przewidzieć, czy sprawdzisz się na tym stanowisku – miej świadomość, że zatrudnienie cię jest dla pracodawcy ryzykowne. Dlatego o bardzo wysokich zarobkach możesz jedynie pomarzyć. Jeśli pracowałeś jako produkt manager, to tak naprawdę wiesz ile jesteś wart – na tym stanowisku bardzo ważne jest bowiem to, czego udało ci się dokonać z poprzednim produktem. Jeśli osiągnąłeś sukces, możesz żądać wiele, jeśli zaś zarządzany przez ciebie produkt nie osiągnął sukcesu, nie możesz żądać zbyt wiele, będziesz bowiem niewiarygodny.

Mówiąc bardziej konkretnie – za 2000 netto nie możesz być product managerem a jedynie jego pomocnikiem (chyba, że Twoim zadaniem będzie zarządzanie produktem w postaci kanapek , które mają być sprzedawane w pobliskim biurowcu przez ich roznosicieli). Oczywiście są takie ofert pracy i bez doświadczenia w tym zakresie, takie stanowisko to świetny początek, ale przemyśl wtedy dobrze czego oczekuje Twój potencjany szef i czy sobie poradzisz. Zarobki na poziomie 6-10 tys złotych w Polsce możliwe są do osiągnięcia w jedynie w dużych firmach z zagranicznym kapitałem – jeśli masz zarządzać Coca – Colą to w porządku, jeśli jednak masz być osobą odpowiedzialną za rozwój nowej zabawki dla dzieci nie sygnowanej renomowaną marką, to na tak duże pieniądze nie licz. Takie zarobki to ponadto granica dla ludzi z ogromnym doświadczeniem, którzy mogą pochwalić się tym, co zrobili – nie zaś dla osoby po stażu.