Ile warta jest Twoja praca?

Ile warta jest Twoja praca? Tyle, za ile zdecydowałbyś się jej pozbyć. Kilka miesięcy temu, instytut badawczy GFK Polonia na zlecenie Rzeczpospolitej przeprowadził badanie na temat tego, za jaką odprawę, Polacy byliby skłonni dobrowolnie odejść z pracy. Od kilku dni, media trąbią, że wartością tą jest 100000 zł. Niestety, jaka wynosi wartość wyjściowa zarobków badanych, nigdzie nie podano.

Z badań wynika, że jesteśmy tak do etatu przywiązani, że 1/3 z nas nie skłoniły by do odejścia z pracy żadne pieniądze. Co dziesiąty Polak (9%), odszedłby z pracy, ale za większe pieniądze niż 100000 zł. 56% zaś, za 100000 zł powiedziałaby szefowi, że „teraz to im to lotto„. Kilka procent Polaków zgodziłoby się na odejście z pracy za mniej niż 100000 zł.

Im dłużej przyglądam się tym wynikom, tym bardziej drażni mnie to, że nie mamy tu żadnych danych o tym, ile wynosi średnia zarobków w badanej grupie- 100000 zł odprawy dla osoby z najniższą krajową to zupełnie inna propozycja niż dla osoby o zarobkach 4000 netto, nieprawdaż? O ile jestem skłonna uwierzyć w to, że przy wysokich zarobkach ryzyko nie znalezienia ponownie etatu na podobnych warunkach mogłoby skutecznie skłonić pracownika do powiedzenia „nie” propozycji odprawy w wysokości 100000 zł, o tyle nie chce mi się wierzyć, że osoba o zarobkach „z dolnej półki”powie „dziękuję za propozycję odprawy w wysokości moich 6 letnich zarobków- jestem lojalnym pracownikiem”.

Zróbmy więc własne mini – badania. Za ile bylibyście w stanie oddać etat? I przy jakiej wysokości zarobków? Jaką wielokrotnością pensji powinna być odprawa, by stać się bardziej atrakcyjną niż stabilna praca?