Freelancerzy zadowoleni z zarobków

Ilu Polskich pracowników jest zadowolonych ze swoich zarobków? Na pewno nie co drugi. Tymczasem u wolnych strzelców zadowolenie z wypracowywanego wynagrodzenia jest dość wysokie – ponad połowa freelancerów uważa, że zarabia wystarczająco dobrze.

Wolni strzelcy nie tylko są zadowoleni z tego co zarabiają, ale również uważają, że ten rok przyniesie im zwiększenie zysków. Większych faktur (lub umów o dzieło na wyższe kwoty) spodziewa się 6 na 10 freelancerów.

Ogólnopolskie Badanie Freelanców 2012 ujawniło również, że najczęściej freelancerzy pracują na własny rachunek 2-5 lat i mają mniej niż 35 lat.

Ile zatem zarabia freelancer skoro jest taki zadowolony? I teraz się zdziwicie – połowa zarabia około 2500 netto miesięcznie. Nie ma szału prawda? Jeśli patrzeć by na te zarobki z perspektywy Warszawy, to rzeczywiście nie jest dobrze, ale wielu wolnych strzelców to osoby pracujące w niewielkich miejscowościach czy nawet wioskach. Koszty życia są tam znacznie niższe i 2500 zł na rękę można porównać z 3500 zł w dużym mieście.

Znacznie lepiej wypada stawka godzinowa – co trzeci „bierze” przynajmniej 80 zł na rękę za godzinę – dawałoby to przy tradycyjnym etacie prawie 13.000 złdochodu, ale prawda taka, że freelancer nie pracuje 8 godzin dziennie – często znacznie mniej. Poza tym, każda jego godzina, by za nią dostać pieniądze musi być efektywna. Za przerwy na kawę czy wizytę w toalecie freelancer nie dostaje wynagrodzenia. Warto też pamiętać o tym, że musi sam opłacić sobie ubezpieczenie i nie przysługuje mu urlop płatny.