Czy łatwo przychodzi ci rozmawianie z innymi o zarobkach?

Czy miałbyś opory by powiedzieć nowo poznanej osobie ile zarabiasz? Na ile łatwo przychodzi ci rozmowa o zarobkach z bliskimi osobami? Większość Polaków ma spore opory przed ujawnianiem innym swoich zarobków. Najchętniej mówią o nich osoby zarabiające mniej niż więcej.

TNS OBOP przeprowadził analizę tego, jak Polacy podchodzą do rozmów o zarobkach. Okazuje się, że jest to dla nas dość trudny temat. Otwarte mówienie o kasie popiera maksymalnie 40% Polaków, przy czym gotowość na takie rozmowy jest zależna od wysokości wynagrodzenia. Paradoksalnie jednak nie jest tak, że bogatym łatwiej mówić o kasie – wprost przeciwnie. Wśród osób zarabiających do 1500 zł otwarcie o zarobkach mówi niecałe 40% Polaków i nieco więcej wśród osób zarabiających od 1500 – 2000 zł. Im więcej zarabiamy, tym bardziej skryci w tym aspekcie jesteśmy. U osób z dochodem powyżej 4000 zł otwartość na tego typu rozmowy deklaruje już tylko 25% Polaków.

Pieniądze są dla Polaków tak drażliwą kwestią, że z własnym partnerem boi się o tym rozmawiać 15% osób, a dla 25% trudne jest rozmawianie o wynagrodzeniu z rodziną. Za to 7% nie ma oporów przed powiedzeniem nieznajomej osobie ile zarabia. Tylko 25% czuje, że o zarobkach potrafi rozmawiać otwarcie z innymi (a 32% ma lekkie opory). 50% czuje się zirytowanych, gdy ktoś pyta ich ile zarabiają. 20% zwyczajnie boi się o tym rozmawiać.

Z czego wynika tego typu nastawienie? Łatwość rozmawiania przy niższym wynagrodzeniu prawdopodobnie wiąże się z tym,że jeśli zarabiamy mało, to zwyczajnie rozmowy o kasie łączą się z narzekaniem. A to nasza cecha narodowa – zatem narzekamy śmiało. Ci, którzy zarabiają więcej, narzekać za bardzo nie powinni (zawsze może się zdarzyć, że osoba z którą rozmawiamy ma mniej) – zatem zwyczajnie boimy się, że jeśli ujawnimy, że zarabiamy powyżej średniej, zamiast podziwu spotka nas zazdrość i zawiść.

A jak jest u was? Macie z takimi rozmowami problem?

Tagi: