Bony, czy gotówka- co wolimy?

Co wolałbyś dostać od pracodawcy z okazji świąt? Bony na zakupy, czy gotówkę? Do bonów się wprawdzie już przyzwyczailiśmy, ale gdybyśmy mieli wybierać, zdecydowanie wolelibyśmy dostać po prostu pieniądze, które możemy dowolnie rozdysponować, a nie tylko względem promocji i towaru dostępnego w konkretnym markecie. Za gotówką jest 88% Polaków. Za bonami, zaledwie 10%.

Bony towarowe stały się popularne kilka lat temu. Teraz, nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z 9 lipca 2009 r. sprawiła, że bony stały się mniej opłacalne niż gotówka. Za bony trzeba bowiem oprowadzić podatek (18%), stanowią one bowiem dodatkowy, opodatkowany przychód pracownika. Za prezent w gotówce, podatku nie ma, nowelizacja wprowadziła bowiem zwolnienie od podatku na świąteczne upominki od firmy rozliczane gotówkowo. Teraz, przedsiębiorcy płaczą, bo Ci pracodawcy, którzy nie zdążyli zawrzeć umowy na zakup bonów, rezygnują z tej formy gratyfikacji, dając pracownikom gotówkę. Konfederacja Pracodawców Polskich, chce zmiany nowelizacji ustawy tak, aby bony również były zwolnione od podatku.

Według KPP, opodatkowanie bonów, a zwolnienie z podatku gotówki jest działaniem, które wypacza idee funduszu socjalnego. Dlaczego? Bo według KPP pracownik nie potraktuje bonusu w postaci gotówki jako prezentu tylko jako część pensji. Czy jednak naprawdę, przedsiębiorcom chodzi o zachowanie idei czy o to, że pracownicy zamiast na kiełbasę i makowca wydadzą pieniądze na spłatę długów i zapłacenie prądu, a sklepy będą przez to miały mniejszy przychód? Eksperci KPP mówią o tym, że przy gotówce nie da się sprawdzić, czy pracownik rzeczywiście wykorzystał pieniądze zgodnie z przeznaczeniem (czyli na świąteczne zakupy), a czy w przypadku bonów jest to możliwe? A co z pracownikami, którzy za bony kupują zeszyty dla dzieci, meble, odzież w hipermarkecie – niezupełnie jest to tożsame z kiełbasą, prawda?

Najciekawsze w tym sporze jest to, że przedsiębiorcy walczą o zniesienie opodatkowania bonów, których Polacy nie chcą – przedkłada je nad gotówkę, zaledwie do 10ty rodak.

A Wy co wolelibyście otrzymać?