Będziemy zarabiać więcej?

rp_pieniadze-szczescie311111.jpgZgodne z raportem E&Y większość firm planuje zwiększyć w 2016 roku wynagrodzenie! Czy się uda?

Jak wynika z raportu E&Y „Wzrost przedsiębiorstw przez wzrost płac”, większość pracodawców w Polsce chciałaby płacić pracownikom więcej. Chciałaby, ale nie może – bo ich po prostu nie stać. Obciążenia fiskalne są zbyt duże by można było pozwolić sobie na podwyżki. W porównaniu do innych krajów klin podatkowy w Polsce jest duży i przez to nie jest zadowolony ani pracodawca – bo w swojej opinii płaci dużo – ani pracownik o w swojej opinii zarabia za mało.

Z badania E&Y wynikają dwie rzeczy:

1. W Polsce istnieją narzędzia prawne, które pozwalają zmniejszyć klin podatkowy (np. częściowe wynagrodzenie dla pracowników kreatywnych z 50% kosztami przychodu bądź konstruowanie premii w powiązaniu z wyniakmi firmy tak, by korzystały one z preferencji w PIT i ZUS). Niestety prawo podatkowe jest tak skomplikowane, że zwykły przedsiębiorca nie ma szans wiedzieć jak to zrobić zgodnie z prawem. Boi się ryzykować, zatem zostaje przy standardowych metodach (i traci na tym i pracownik i pracodawca),

2. Na wzrost wynagrodzeń nie pozwala niska efektywność pracy w Polsce (nadal niższa niż na zachodzie). Dopóki efektywność pracy się nie podniesie, na wyższe wynagrodzenia będzie trudno liczyć. Niestety, ta efektywność pracy nie zależy jedynie od tego jak ciężko pracuje pracownik, ale również od inwestycji pracodawcy (na co nie ma pieniędzy i od know – how (na które nie ma pieniędzy).

Czy zatem czeka nas wzrost płac? Sądząc po ty że po woli wkraczamy w rynek pracownika – niewątpliwie. Bardziej jednak efektywnie i dla pracowników i dla pracodawców byłoby podnieść efektywność pracy.

Tagi: