4 powody, dla których warto zmienić pracę na gorzej płatną

moneyPracę zazwyczaj zmieniamy po to, by więcej zarabiać, prawda?  Sytuacja, w której przenosimy się do pracy, w której będziemy zarabiać mniej, bywa dla wielu z nas nie do wyobrażenia. Są jednak sytuacje, w których warto rozważyć taką opcję. Oczywiście, jeśli proponowane wynagrodzenie nadal pozwoli ci żyć. Kiedy warto zdecydować się na zmianę pracy na gorzej płatną?

1.Kiedy masz do pracy dużo bliżej

Codzienny dojazd do pracy po godzinie w jedną strone versus 15 minut spacerkiem? Często nie doceniamy tego ile czasu spędzamy na dojazdach. Przyzwyczajamy się do długiej drogi „z” i „do” domu. Tymczasem w skali roku, zaoszczędzone 45 minut dziennie daje nam 168 godzin!  To cały pełny tydzień (dzień i noc) jakie spędzasz na dojazdach! (albo jeśli wolisz, pełny miesiąc pracy.  Jeśli masz do pracy daleko i masz ofertę pracy bliżej, to przelicz sobie wynagrodzenie (obecne i potencjalne) na godziny,, uwzględniając czas dojazdu i dopiero wtedy porównaj stawki.  Może okazać się, że te 300 zł mniej jest naprawdę warte tego, by zaoszczędzić miesiąc pracy!

2.Kiedy firma pozwala na bardziej elastyczną pracę

Luźne godziny przychodzenia do pracy, możliwość pracy zdalnej, kontroli nad własnym czasem pracy. To komfort, który dają niektóre firmy i który bardzo mocno wpływa na poziom jakości życia. Można dzięki elastycznej pracy zrobić więcej, szybciej, z niższym poziomem stresu. To cenne zwłaszcza jeśli planujesz własny biznes, masz absorbujące hobby lub jesteś tym typem osoby, która źle czuje się w kieracie.

3.Kiedy praca będzie znacznie mniej stresująca

Czy wiesz ile kosztuje stres? Jeśli jesteś jeszcze bardzo młody, to nie zdajesz sobie sprawy z tego, jak stres odkłada się w twoim organizmie. Niszczy nie tylko twój bieżący nastrój ale również układ krwionośny i nerwowy. Sprawia, że poziom radości w twoim życiu ulega obniżeniu. Jesteś po prostu mniej szczęśliwy. Duży poziom stresu odbija się też na twojej rodzinie i często pośrednio jest przyczyną rozpadu związku (bo zestresowany człowiek nie tylko mocniej się kłóci, jest wiecznie niezadowolony ale nawet nie ma ochoty na seks czy zabawy z dziećmi). Co z tego, że będziesz zarabiał więcej, jeśli ceną będzie samotność lub (na starość) całe  oszczędności wydasz na leki?

4.Kiedy wyzwania, które będziesz mieć w nowej firmie pozwolą ci się mocniej rozwinąć

Im więcej masz doświadczeń zawodowych i wiedzy, tym łatwiej ci znaleźć kolejną pracę a pracodawca mocniej cię ceni. Jeśli w obecnej firmie już niczego się nie nauczysz. Utknąłeś na stanowisku i możesz co najwyżej kontynuować karierę w niezmienionej formie, warto rozważyć zmianę po to, by zdobyć nowe doświadczenia. Zwłaszcza, jeśli mógłbyś nauczyć się czegoś nowego. Mniejsza ilość pieniędzy jest wtedy czymś w rodzaju inwestycji w to, by być bardziej konkurencyjnym na rynku pracy za 2-3 lata.