3 powody, dla których dostałeś awans, ale bez podwyżki

kariera rozwojAwans zazwyczaj kojarzy się nam nie tylko z większą odpowiedzialnością i nowymi zadaniami, ale również z wyższymi zarobkami . W praktyce okazuje się jednak, że często przy awansie nie ma żadnej zmiany wynagrodzenia. Dlaczego tak się może dziać?

Menedżer chce zobaczyć jak sobie poradzisz

Według badania PayScale aż 42 dyrektorów i kierowników działu finansów uważa, że podwyżka powinna zostać zaproponowana dopiero po tym, jak osoba sprawdzi się na danym stanowisku. Najpierw zatem idzie awans, a dopiero po nim – po 2-3 miesiącach – ewaluacja. Jeśli taki jest powód braku podwyżki (o który możesz śmiało zapytać), to ustal czas tej ewaluacji i cele, jakie musisz spełnić, by dostać podwyżkę.

Firma ma potrzeby, ale nie ma pieniędzy

Bywa i tak, że potrzebny jest ktoś na wyższym stanowisku – np. kierownik działu albo osoba na stanowisku specjalisty zamiast juniora (bo specjalista odszedł i głupio by był w firmie tylko junior), ale nie ma budżetu na zwiększenie wynagrodzenia. W efekcie dostajesz awans ale bez podwyżki, która może pojawić się nie wiadomo kiedy. W takiej sytuacji lepiej porozmawiać z szefem i ustalić termin powrotu do rozmowy na ten temat.

Firma boi się, że odejdziesz i chce cię przytrzymać prestiżem

Bywa też tak, że awans (zwłaszcza poziomy) jest zasłoną dymną. Mydleniem ci oczu, kiedy firma boi się, że odejdziesz, a nie chce ci więcej płacić. Wychodząc z założenia, że być może awans połechce twoje ego, tudzież w oczekiwaniu na podwyżkę spędzisz w firmie jeszcze kilka miesięcy szef daje ci większe kompetencje czy władzę. Jeśli podejrzewasz takie działanie, porozmawiaj szczerze o możliwościach podwyżki – jeśli nie usłyszysz żadnych konkretów, to najlepiej spędzić w firmie maksymalnie 3 miesiące, wpisać sobie awans do CV i szukać nowej pracy.

Tagi: