1317 zł – płaca minimalna w nowym wymiarze

Od stycznia podwyżka! Przynajmniej dla tych, którzy zarabiają najniższą krajową. Zamiast 1276 zł, najniższe wynagrodzenie będzie wynosić 1317 zł. To o 41 zł brutto więcej. Pensja minimalna, przy podstawowych kosztach uzyskania przychodu wyniesie więc 984,15zł– nadal nie ma pełnego tysiąca.

W porównaniu do poprzednich dwóch lat, w tym, wzrost płacy minimalnej jest nie duży. Dobrze jednak, że w ogóle udało się podnieść minimum, bowiem wielu było przeciwnych podwyżkom w kryzysie. A podwyższenie płacy minimalnej niesie ze sobą nie tylko wzrost świadczeń płacowych, ale również dodatki za pracę w nocy, podstawę zasiłku chorobowego, oraz kwoty wolne od potrąceń.

Dla osób przebywających na urlopach wychowawczych również zmiana – składki na ubezpieczenie społeczne naliczane będą bowiem od kwoty minimalnego wynagrodzenia, a nie świadczeń pielęgnacyjnych.

Wyższa pensja minimalna to również wzrost wynagrodzenia dla osób, które dopiero rozpoczynają pracę. Prawo pozwala płacić im – w pierwszym roku zatrudnienia – zaledwie 80% wynagrodzenia minimalnego, co w praktyce oznacza 1053, 60 zł brutto. Aż strach przeliczać tą kwotę na wynagrodzenie netto.

Wszystkich, którzy otrzymują najniższe wynagrodzenie (bądź taką kwotę mają wpisaną w umowy o pracę) czeka teraz podpisywanie aneksów do umowy – każdy pracodawca musi dopełnić takiego obowiązku, w przeciwnym bowiem razie, stare wynagrodzenie minimalne na umowie będzie wyglądało jak zaniżanie pensji.