11 lat stażu pracy – szczyt twoich możliwości finansowych?

rp_oczekiwania-kasa13.jpgNa jaki okres pracy przypada szczyt Twoich możliwości finansowych? Według analiz polskiego rynku pracy najwięcej zarabiasz po 11 latach pracy.

W pierwszej pracy zarabiamy zazwyczaj marnie. Pniemy się jednak po szczeblach kariery, by z czasem zarabiać coraz więcej i więcej. Okres ten nie trwa jednak wiecznie. Przychodzi w naszym życiu okres, w którym zaczynamy zarabiać mniej, niż wcześniej.

Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń najwięcej zarabiamy po 11 latach pracy. Stan ten utrzymuje się średnio przez około 4 lata, by po tym okresie, nasze wynagrodzenia zaczęły spadać. Oczywiście większość z nas nie traci aż ty le, by cofnąć się do etapu pierwszej pracy, ale spadek bywa znaczący. Jest on tym większy, im wyższe było wynagrodzenie.

Z analizy wynika, że w grupie osób zarabiających najmniej zarówno przyrost wynagrodzenia w czasie wzrostu stażu pracy jak i jego spadek jest najmniejszy. W przypadku jednak osób o najwyższych wynagrodzeniach, można cofnąć się do pensji jaką uzyskiwaliśmy po 9 latach pracy, a przy średnich wynagrodzeniach spadek wysokości pensji może sięgnąć nawet 10%.

Okres między 10 – 16 rokiem pracy to również czas, kiedy dysproporcje między wynagrodzeniem kobiet i mężczyzn są największe  (mogą sięgać nawet 28%).

Tagi: