Wyższy poziom testosteronu u kobiet a kariera zawodowa

Co decyduje o tym, że jedne kobiety wybierają trudne i ryzykowne kariery zawodowe, podczas gdy inne preferują spokój i bezpieczeństwo pracy stabilnej choć w efekcie przynoszącej mniej korzyści materialnych czy ambicjonalnych? Czy ma to związek z testosteronem? Czy kobieta która ma taki sam poziom testosteronu jak mężczyzna będzie preferować bardziej bezpieczne prace, czy też będzie bardziej skłonna do podejmowania prac wiążących się z większym ryzykiem? Na takie pytania odpowiedzieli ostatnio naukowcy z kilku amerykańskich uczelni, prowadzać szeroko zakrojone badania wśród studentów MBA.

To, że wyższy poziom testosteronu wzmacnia zachowania rywalizacyjne, zwiększa dominację oraz koreluje ze skłonnością do podejmowania zachowań ryzykownych i uzależnień, wiadomo nie od dziś. Czy jednak testosteron powoduje wybór takiej a nie innej ścieżki kariery?

Okazuje się, że tak – ale tylko u kobiet!

Zasadniczo, kobiety mają większą tendencję do unikania ryzyka w podejmowaniu decyzji (np. finansowych) jak również wyboru karier, które niosą ze sobą elementy zachowań ryzykownych (np. inwestycje bankowe, maklerzy). W badaniu, w którym wzięło udział 500 studentów MBA, tylko 36% kobiet zdecydowało się na wybór ścieżki kariery związanej z ryzykiem, a które zdecydowało się 57% mężczyzn. Badacze chcieli sprawdzić, czy ma to związek z testosteronem.

Okazało się, że kobiety u których poziom testosteronu był wyższy miały większy apetyt na ryzyko niż kobiety z niższym poziomem tego hormonu. Co ciekawe, w przypadku mężczyzn nastawienie do ryzyka nie zależy od poziomu testosteronu. Badacze odkryli też, że kobiety i mężczyźni o podobnych poziomach testosteronu nie różnią się między sobą w zakresie tendencji do unikania ryzyka. Innymi słowy mówiąc – działają tak samo, niezależnie od swojej biologicznej płci.

źródło:eurekalert.org