Urlop „babciny”?

babciaTo, że mamy urlop macierzyński traktujemy jako coś naturalnego. Wydłużenie wieku emerytalnego sprawia jednak, że nie będziemy mogli – jak dawniej – cieszyć się wnukami w tym samym stopniu jak mogły to robić nasze babcie. Czy zatem czas pomyśleć nad dodatkowym urlopem „babcinym”?

David Cameron – brytyjski polityk – zamierza poruszyć problem braku możliwości sprawowania opieki nad wnukami przez osoby pracujące. Chce doprowadzić do tego, by urlop wychowawczy mógł być dzielony z dziadkami dziecka. Ten pomysł wzbudza zarówno kontrowersje jak i pytania o to, czy wydłużenie wieku emerytalnego nie pozbawia nas możliwości bycia bliżej rodziny. Do tej pory, częściowo to dziadkowie przejmowali opiekę nad wnukami, kiedy matka chciała wrócić do pracy – ze względu na wydłużenie wieku emerytalnego będzie to coraz mniej możliwe,  a dodatkowo niesie skutki psychologiczne – redukuje kontakt dziadków z dzieckiem.

Jak zatem myślicie – czy powinniśmy (w związku z wydłużeniem wieku emerytalnego) mieć prawo do urlopu „dziadkowego”? Nawet w bezpłatnej formie?

Tagi: