Szef będzie mieć dziecko? Miejmy nadzieję, że to córka!

Father holding and looking down at his new babyW 2012 roku pisaliśmy o tym, że dzietność szefów ma wpływ na pensje pracowników. Niestety niezbyt korzystną, bo wraz z urodzinami dziecka szefa, pensje pracowników spadają. Nowe badania wykonane przez American Economic Association ujawniają jednak, że jeśli szef spodziewa się pierworodnego dziecka, to córka może w rzeczywistości podnieść pensje. I to głownie kobietom.

Z analizy przeprowadzonej przez American Economic Association wynika, że jeśli żona szefa urodzi syna, to pensje pracowników faktycznie spadną. Jeśli jednak będzie to dziewczynka, to pensje rosną średnio o 1,1% u kobiet i 0,6% u mężczyzn. Nie jest to może wiele, ale przynajmniej nie spadają! Zależność działa jednak jedynie przy pierwszym dziecku szefa – przy kolejnych nie jest już tak różowo.

Z czego wynika ta zależność? Przede wszystkim – jak twierdzą psycholodzy – z podświadomego pragnienia szefa, by zapewnić córce życie w lepszym świecie. Szef chciałby, by jego dziecku się układało, zatem podnosi kobietom wynagrodzenia. Niestety szkoda że o tak mikroskopijne stawki.

źródło:associationsnow.com/

Tagi: