Stresujesz się w pracy? Będziesz starzej wyglądać!

Im mniej stresu w pracy tym lepiej – i to nie tylko ze względu na nasze serce czy nerwy – ale również ze względu na nasz wygląd zewnętrzny. Większa ilość stresu w pracy  przyspiesza proces starzenia się naszej skóry.

Być zawsze młoda i piękną, ze skórą gładką i pozbawioną zmarszczek – do takiej wizji przekonują nas w reklamach producenci kremów do twarzy. Cóż, może modelki i aktorki, które te kremy reklamują mają po prostu mniej stresów w pracy i dlatego mimo wieku wyglądają tak świetnie.  My niestety, jeśli mamy duże napięcie w pracy, to niestety mamy też większe szanse na zmarszczki.

Fińscy naukowcy przyjrzeli się wpływowi stresu w pracy na jakość naszej skóry. Niestety okazuje się, że stres wpływa na skrócenie się telomerów (fragmentów chromosomów) w komórkach. Jeśli zaś tak się dzieje, w konsekwencji komórka szybciej obumiera bądź dzieli się z błędami genetycznymi.

Szybsze obumieranie komórki  to szybszy proces starzenia – ma o wpływ nie tylko na naszą skórę i większą ilość zmarszczek, ale również na inne procesy starzenia się – problemy z układem krążenia, oddychaniem, zapadalnością na choroby charakterystyczne dla osób starszych.

fot.:Swetlana Belokrys