Stereotypy płciowe utrudniają sukces w pracy

O szklanym suficie i dyskryminacji kobiet w pracy poprzez utrudnianie im dostępu do wysokich stanowisk oraz proponowanie niższych zarobków każdy z czytelników naszego bloga już słyszał i czytał. Stereotypy płciowe utrudniają jednak sukces w pracy nie tylko kobietom, ale również mężczyznom – wszystko zależy bowiem od tego jak postrzegany jest dany zawód lub stanowisko – jako „bardziej męski”, czy „bardziej kobiecy”.

W Psychological Science opublikowano badania dr Victorii Brescoll z Yale. Badała ona wpływ płci pracownika na określonym stanowisku w kontekście tego, jak surowo oceniana jest praca tej osoby i jak mocno piętnowane jej błędy. Założeniem badań była chęć sprawdzenia czy jeśli zawód wykonywany postrzegany jest w kontekście określonej płci (czyli np. jako bardziej męski), to czy osoba, która go wykonuje i jest płci przeciwnej, będzie oceniana tak samo, jak osoba, której „płeć pasuje do zawodu”.

W tym celu wybrano zawód szefa policji (zawód postrzegany jako męski) i stworzono fikcyjny problem za którego rozwiązanie szef policji miał być odpowiedzialny. Następnie sporządzono notatki na temat tego w jaki sposób problemy zostały rozwiązane i poddano je badanym do oceny. Notki stworzono dwie – miały identyczną treść jednak jednak informowała, że szefem policji jest mężczyzna, a druga – że kobieta. Następnie w podobny sposób postąpiono z zawodem kierownika uczelni (zawód w USA postrzegany jako bardziej kobiecy). Jak badani ocenili postępowanie szefa policji i kierownika?

Otóż okazało się, że badani byli znacznie bardziej krytyczni wobec osób, które wykonywały zawód „nie pasujący” do ich płci (kobieta- szef policji i mężczyzna – kierownik uczelni). Badani ocenili ich zachowanie jako mniej kompetentne i wzbudzające mniej szacunku niż to samo działanie, ale wykonane przez osoby „pasujące płciowo”.

To, że tak silnie ulegamy stereotypom płciowym jest bardzo niepokojące i jak się okazało wpływa nie tylko na postrzeganie pracy kobiet, ale również mężczyzn, którzy pracując w bardziej „damskich” zawodach również mogą być gorzej postrzegani w zakresie swoich kompetencji.

źródło:telegraph.co.uk