Spódnica lepsza niż spodnie (dla bizneswoman)

Wydawałoby się, że to właśnie spodnie będą lepszym elementem garderoby dla chcącej robić karierę kobiety. Garnitur, wygląda profesjonalnie i w zmaskulinizowanym świecie kariery powinien sprawdzić się lepiej. Otóż nie prawda! Kobieta w spódnicy postrzegana jest lepiej i bardziej profesjonalnie. Zatem drogie Panie, zakładamy spódnice!

Spódnica czy spodnie? Te drugie są zdecydowanie bardziej wygodne w codziennym noszeniu i nie niosą ze sobą ryzyka oczka. Niestety, z punktu widzenia kariery nie są tak atrakcyjne.

Karen Pine z Uniwersytetu Hertfordshire postanowiła sprawdzić co lepiej sprawdzi się w kobiecym stroju. Przez lata uważano, że dla robiącej karierę kobiety lepsze będą spodnie – upodobnią ją w ten sposób do mężczyzny i dzięki temu, przejmie ona niejako część cech uznawanych za męskie, a liczących się w świecie biznesu. Jakiś czas temu odkryto jednak, że kobieta która zachowuje się „po męsku” jest postrzegana jako nadmiernie agresywna. Czy tak samo jest ze spodniami?

Pine nie stwierdziła związku między postrzeganiem agresji w kobiecie a tym czy ma spodnie, ale po przebadaniu efektu pierwszego wrażenia na 300 osobach, którym zaprezentowano zdjęcia kobiet w spodniach i spódnicach i poproszono o szybką ocenę ich cech według skali, wyszło na to, że jednak spódnica jest lepsza. Kobiety w spódnicach były uznawane za bardziej pewne siebie. Badani uważali też, że zarabiają one więcej, niż kiedy te same kobiety ubrano w spodnie.

Aby uniknąć dodatkowych zmiennych, spodnie i spódnice były wykonane z tego samego materiału, w ciemnogranatowym kolorze.