Program coachingowy pracodawcy dla przyszłych matek

Ernst&Young (oddział brytyjski) wprowadził nowy program coachingowy dedykowany pracownicom w ciąży. Wszystko po to, by nie wypadły z obiegu podczas urlopu macierzyńskiego i bardziej świadomie podjęły decyzję czy chcą wrócić do pracy najszybciej jak to możliwe, czy też wolą pobyć dłużej z dzieckiem.

Program obejmuje 4 sesje coachingowe – jedna rozpoczyna się jeszcze przed porodem, dwie w trakcie urlopu, a ostatnia po powrocie do pracy. W trakcie tych sesji omawia się takie zagadnienia jak przekazywanie obowiązków, zmiany w firmie, rozważa alternatywne ścieżki kariery, opracowuje plan powrotu do pracy dla przyszłej mamy. Poza zajęciami dla mamy, coaching prowadzony jest również dla jej przełożonych, by lepiej poradzili sobie ze zmianą oraz byli w stanie zapewnić kobiecie wsparcie.

Na razie program funkcjonuje od kilku miesięcy, zatem za wcześnie jest by szacować efekty. Ernst planuje włączyć do programu również pracowników płci męskiej, którzy zostaną rychło ojcami.

O takich programach należy pisać i wspierac je – w sytuacji w której pracodawcy boją się zatrudniać kobiety (te bowiem nad wyraz często traktują ciąże jako chorobę) wszelkie opcje, które pozwalają w lepszy sposób przygotować pracownika do zmian i doprowadzić do porozumienia między nim a pracodawcą wydaj się dobre.