Pracownicy na obcasach

„Pracownicy na obcasach” to projekt aktywizacji zawodowej bezrobotnych kobiet, który rusza na Dolnym Śląsku. Projekt realizowany przez Agencję Rozwoju Innowacji z Wrocławia jest jednak nieco inny niż wszystkie. Uczestniczki programu – osoby bezrobotne z małych miejscowości zdobędą bowiem wykształcenie, w ramach wykonywania zawodu uznawanego za męski.

W ramach programu będzie można zdobyć uprawnienia trojakiego rodzaju – kierowcy autobusu, ochroniarza oraz pracownika remontowo – budowlanego. Każda uczestniczka może wybrać tylko jeden kierunek kształcenia. W projekcie weźmie udział 128 kobiet, a rekrutacja nadal trwa – warunkiem jest bycie osobą zarejestrowaną w Urzędzie Pracy jako osoba bezrobotna. Dodatkową zachętą może być fakt, iż w trakcie realizacji szkoleń, uczestniczkom towarzyszyć będzie telewizja! TVP 3 będzie bowiem kręciło telenowelę opowiadającą o doświadczeniach uczestniczek programu „Pracownicy na obcasach”. Więcej informacji znaleźć można na stronie projektu.

Można żartować, że pomysł przypomina słynne PRL’owskie hasło „ kobiety na traktory”, nie zmienia to jednak faktu, iż pomysł na szkolenie bezrobotnych kobiet i umożliwienie im kariery w zupełnie innym i nowym obszarze jest innowacyjny i przełamujący bariery społeczne. Pozostaje pytanie czy nawet wykwalifikowana kobieta – pracownik budowlany będzie w stanie otrzymać potem zatrudnienie. O ile bowiem w prowadzeniu autobusu czy pracy ochroniarza, kobiety wcale nie muszą być gorsze od mężczyzny, o tyle dwóch worków cementów na raz kobieta nie przeniesie. Z drugiej strony, wykształcone w kierunku prac remontowych Panie będą mogły fachowo zajmować się dekorowaniem wnętrz.