Praca w nocy niebezpieczna dla kobiet?

Międzynarodowa Agencja Badania Raka przeprowadziła badania w zakresie wpływu czynników związanych z warunkami pracy na możliwość wystąpienia zachorowania na nowotwór. Okazało się, że kobiety które pracują nocami się znacznie bardziej narażone na ryzyko raka piersi.

Z badań wynika, że wśród kobiet które pracują w nocy, rak piersi pojawia się około 60% częściej niż u kobiet pracujących w dzień. Inne, podobne badania mówią już o 36% wzroście ryzyka. Jedna z hipotez wyjaśniających taki stan rzeczy zakłada, że powodem zwiększenia ryzyka jest zaburzenie w produkcji melatoniny u kobiet pracujących w nocy. Melatonina, produkowana jest właśnie nocą, podczas snu. Śpiąc w dzień, jej produkcja nie jest już taka duża. Melatonina zaś, między innymi odpowiada za regulację hormonów hamujących wzrost nowotworów. Dodatkowo, sztuczne światło w nocy wpływać ma na zwiększenie produkcji estrogenu, który zarówno hamuje melatoninę, jak i jego wysokie stężenie zwiększa ryzyko raka piersi.

Badania muszą zostać jeszcze dodatkowo potwierdzone, aby można było uznać z całą pewnością, że praca w nocy to większe ryzyko dla kobiet. Nie zmienia to jednak faktu iż już 34 duńskie kobiety otrzymały od rządu rekompensatę za trudne warunki pracy, które doprowadziły do choroby. Pozostałe kraje na razie nie wprowadzają odszkodowań. Badania nad wpływem pracy w nocy na raka piersi mają być w pełni zakończone za dwa lata – wtedy stewardesy, barmanki i pielęgniarki oraz wszystkie inne pracujące nocami kobiety będą miały pewność czy ich praca jest czy nie jest ryzykowna.