Praca w częściowym negliżu. Nowa moda w gastronomii

Praca kelnerki – tak popularna w studenckim środowisku, daje bowiem zarówno możliwość dorobienia jak i elastycznego ułożenia grafiku pracy – zaczyna nabierać nowego kolorytu. Otóż modne stają się lokale w których obsługa musi być nie tyle fachowa, co do tego jeszcze skąpo ubrana. Na razie w Polsce, z tego typu lokali do dyspozycji mamy jedynie Rooster’a oraz Jeff’sa. Na świecie jednak pojawiają się dodatkowo kawiarnie i lodziarnie. I wcale nie są to nocne kawiarnie, ale lokale czynne przez cały dzień.

Kiedy restauracja Rooster po raz pierwszy weszła do Polski i zaczęła zatrudniać kelnerki, których uniformy (króciutkie spodenki i obcisłe podkoszulki) wiele odsłaniają, spora część szukających pracy młodych dziewcząt była zbulwersowana koniecznością paradowania przed klientami z skąpym odzieniu. Teraz, okazuje się że Rooster nie jest ani nowością, ani też nie wymaga od kelnerek nadmiernego poświęcenia, na świecie istnieją bowiem znacznie bardziej restrykcyjne wobec stroju lokale gastronomiczne.

W Chile, w Santiago działa kawiarnia „Cafe con Piernas” (kawa z nogami). Kelnerki podają tam kawę w skąpej bieliźnie. O modzie na sexpresso w USA pisze też money.pl. Java Girls to kawiarnie typu drive-in, w których z okienka uśmiechają się do klientów wydekoltowanie Panie. Podobnie działają takie kawiarnie jak Cowgirls, Natte Latte, czy Chicka Latte. Żadna z sieci nie dotarła jeszcze do Polski, choć można się spodziewać, że to kwestia czasu.
Cóż, w Chinach rząd wydaje stosowne rozporządzenia, które określają dopuszczalne granice „roznegliżowania” kelnerki. W USA można spodziewać że rychło powstaną dzienne kawiarnie wpuszczające jedynie osoby pełnoletnie. W Polsce zaś mamy z jednej strony krytykę lokali ze skąpo ubranymi kelnerkami, z drugiej zaś, lokale te nie cierpią na brak klientów.
Czy za jakiś czas, chęć pracy w gastronomii będzie wiązała się z koniecznością rozbierania się? I jak na to ma zareagować osoba skierowana do pracy z Urzędu Pracy? Czy można odmówić pracy ze względu na to, iż uniform jest „zbyt skąpy”?

źródło:money.pl