Polki i przerwy od pracy

Jak pracują Polki? Czy często odpoczywają i kiedy najmocniej potrzebują odpoczynku od zawodowych obowiązków? Kulisy pracy i odpoczynku od niej wśród Polek odsłania agencja badawcza SMG/KRC Millward Brown (badania na zlecenie Nestle). Z badań wysuwa się jeden główny wniosek – jesteśmy przepracowane i zbyt mało odpoczywamy.

Statystycznie, polska kobieta ma w ciągu dnia trzy przerwy od pracy (patrząc globalnie – czyli również w zakresie przerw od obowiązków domowych). Średnio te trzy przerwy zabierają nam 2 godziny. Jesteśmy w miarę zadowolone ze swojego życia zawodowego (66%), ale 4 na 5 kobiet uważa, że bierze na swoje barki zbyt dużo obowiązków. Ponad połowa kobiet (65%) czuje się przepracowanych, a tylko co trzecia uważa, że poświęca wystarczająco czasu na odpoczynek.

Od czego potrzebujemy odpocząć?

W czasie pracy robimy z reguły dwie przerwy (co trzecia Polka zaledwie jedną). 63% kobiet odpoczywa w pracy gdy poczują się zmęczone, a 40% kiedy czują się zdenerwowane. Inne powody to zły humor i chęć odcięcia się od wszystkiego. Przerwa w pracy to najczęściej kawa, batonik i papieros – spacer czy aktywność fizyczną wybiera zaledwie 11% kobiet (podczas gdy aktywna przerwa od pracy – na przykład w formie 10 minutowego spaceru to najlepszy i najzdrowszy sposób na odpoczynek).

A wy kiedy odpoczywacie? I ile trwają wasze przerwy? Czy mężczyźni odpoczywają więcej?