Opiekunka do dziecka – pomysł na nowy bonus pracowniczy?

Motywację pracowników wzbudzać można nie tylko za pomocą podwyżek i premii (są też koncepcje motywacji, według których podwyżki wynagrodzenia nie są motywujące). Firmy wykorzystują również różne inne narzędzia, które mają pokazać pracownikom, że firma o nich dba i że w innej firmie będzie im niewątpliwie gorzej (by nie rotowali). Jednym z pomysłów,jest voucher na opiekę nad dzieckiem.

Co jest problemem młodej mamy lub młodego taty (a nawet rodzica już nie pierwszej świeżości?) Czy rodzic ma czas na to, by odpocząć od pracy nie tylko przy pieluchach i zadaniach domowych, ale pielęgnować swój związek wychodząc np. z żoną na kolację czy do teatru? Jak ma dzieci, a na podorędziu brak babci, to o wspólny czas we dwoje nieco trudno. Dlatego pracodawcy chcąc zapewnić stabilność emocjonalną pracowników (bo rozwód rozstraja i wpływa na obniżenie efektywności pracy) i chcąc zapewnić możliwość wypoczynku (bo równowaga między pracą a domem owocuje mniejszym stresem i zmęczeniem pracowników), wprowadzają jako bonus opiekę nad dziećmi.

W Polsce się jeszcze z czymś takim szczerze mówiąc nie spotkałam, ale Wielkiej Brytanii jest to coraz bardziej zyskujący na znaczeniu gadżet motywujący dla pracownika. Dzięki takiemu voucherowi zyskuje nie tylko pracownika, ale również jego partner /partnerka – oboje mogą razem odpocząć i od pracy i od domu, nie ponosząc dodatkowych kosztów związanych ze znalezieniem opieki dla dziecka. Poza tym, pracownik ma wrażenie, że pracodawca rozumie jego problemy i dba o jego dobre samopoczucie.

Bonusy w postaci opieki nad dzieckiem (lub dopłat do przedszkoli) stanowią w Wielkiej Brytanii jeden z trzech najczęściej stosowanych i najbardziej docenianych programów motywacyjnych – pozostałe dwa to dodatkowa emerytura płacona przez pracodawcę oraz program „rowerowy” w myśl którego pracownicy dojeżdżający do pracy rowerem „zarabiają” na różnego rodzaju bonusy.

Jak myślicie – czy u nas tego typu dodatek motywacyjny by się przydał? A może ktoś z was ma go już w swojej firmie? Podzielcie się opiniami.