Mężczyźni nie radzą sobie z sukcesem kobiety

Kobieta, która ma wyższe stanowisko lub więcej zarabia od swojego partnera nie jest już nowością – zdarza się to coraz częściej. Niestety, taka sytuacja może spowodować spadek pewności siebie u ich partnerów. Mężczyźni po prostu czują się źle wtedy, kiedy ich partnerki robią większą karierę niż oni.

Do takich wniosków doszli badacze przeprowadzając analizy i eksperymenty na parach Amerykańskich i Holenderskich. Wyniki badania opublikowano w American Psychological Association. Okazało się, że sukces kobiety automatycznie każe mężczyźnie myśleć o sobie gorzej – innymi słowy, sukces partnerki interpretują jako własną porażkę – nawet jeśli pracują w zupełnie odmiennych zawodach i wcale ze sobą nie konkurują. Dzieje się tak nawet w Holandii, kraju, który szczyci się jednym z najmniejszych wskaźników dysproporcji zawodowej między płciami (nie ma tam aż takich problemów z awansowaniem kobiet, które nie są również w tak znacznym stopniu dyskryminowane płacowo).

Sukces mężczyzny na kobietę nie wpływa negatywnie – jest ona w stanie cieszyć się z sukcesu partnera bez myślenia o sobie gorzej i traktowania tego jako osobistej porażki. Oczywiście badania statystyczne pokazują ogólną tendencję i na pewno są mężczyźni, którzy z awansem swojej partnerki radzą sobie dobrze, niemniej jednak – drogie Panie – warto o tym pamiętać, kiedy wracamy z pracy z kolejnym sukcesem lub podwyżką.

źródło:eurekalert.org