Masz starszą siostrę? Wybierz zawód nastawiony na współpracę a nie rywalizację

rp_popularnosc-w-pracy.jpgCzy nasze rodzeństwo wpływa na to, jaką karierę wybierzemy w przyszłości? I na ile będziemy w niej skuteczni? Oczywiście – i to na wiele sposobów.

Badania wykazują, że to jakie mamy rodzeństwo dość mocno wpływa na to, jak będzie wyglądać nasza kariera. I to w nieco inny sposób niż się spodziewacie. Nie chodzi bowiem jedynie o to, że to czy jesteśmy starsi czy młodsi określa pewne nasze cechy charakteru. Okazuje się na przykład, że rodzeństwo dość mocno walczy o to, by być od siebie inne. Zatem jeśli mamy dwóch braci w dość podobnym wieku, jest dość prawdopodobne, że wybiorą różne ścieżki życiowe. Zatem jeśli starszy brat będzie mocno zainteresowany sportem, skłoni o młodszego do większego zainteresowania nauką i odwrotnie. Rodzice też nie są do końca sprawiedliwi. Nie tylko traktują rodzeństwo inaczej, ale również – jeśli mają ograniczone zasoby – inwestują więcej w to dziecko, które według nich ma większy potencjał. Zatem temu drugiemu (i pozostałym) dostaje się mniej.

Okazuje się również, że układ w rodzinie determinuje pewne nasze cechy, które są w pracy przydatne. Według badań jakie przeprowadził Hiroko Okudaira, posiadanie starszej siostry ma zadziwiający wpływ na brata – staje się on znacznie mniej rywalizacyjny. Co ciekawe, na młodszą siostrę ma to zupełnie inny wpływ  – będzie w przyszłości bardziej rywalizacyjna względem kobiet. Jeśli zatem masz starszą siostrę i jesteś  mężczyzną, wybierz raczej zawód, który nie wymaga rywalizacji z innymi. A jeśli jesteś kobietą – kto wie, może nawet uda ci się dostać do zarządu.

źrodło:sciencedirect.com

Tagi: