Mało kobiet w IT? Winna rekrutacja?

Większość firm IT narzeka na to,że zbyt mało w nich kobiet. A jeśli już pracują, to głównie w obszarze takich działów jak księgowość czy HR. A inżynierów czy programistek niewiele. Dlaczego kobiety nie są zainteresowane pracą w IT? Specjaliści uważają, że częściowo winny może być sam proces rekrutacji oraz to, jak wygląda kultura pracy w takich firmach.

Jakim cudem w takiej firmie jak Dropbox (aplikacja umożliwiająca dzielenie się plikami w chmurze) pracuje zaledwie 9 kobietna 143 osobowy dział inżynierów oprogramowania? Czy kwestią jest tu jedynie to, że kobiety niechętnie wybierają taką karierę i do takich zawodów się po prostu nie nadają? Niestety nie do końca. Kobiety pytane o wrażenia z rekrutacji do zaawansowanych technologicznie firm IT opowiadają o tym, że są pewne elementy samej rekrutacji raz kultury organizacyjnej tych firm, przez które czują się one na tyle nie komfortowo, że nawet nie podejmują wyzwania startowania na te stanowiska. O co chodzi?

Większość rekrutujących to mężczyźni – przynajmniej jeśli chodzi o kwestie managerów. Kobiety idąc na spotkania i widząc samych mężczyzn dochodzą do wniosku, że na większą karierę i tak nie ma szans – prędzej czy później odbiją się od szklanego sufitu,

Organizacja zrzeszająca dużą ilość tzw. „geeków” to specyficzne środowisko osób (głównie mężczyzn), kochających Star Wars, książki fantasy i bohaterów Marwella (kto oglądał Big Bang Theory wie o czym mowa). Kobiety rzadko czują się dobrze w takim środowisku i niestety również na rekrutacji odpadają, bo nie „czują” tych żartów i analogii, które odnoszą się właśnie do tego elementu popkultury,

Pytania rekrutacyjne zadawane w tego typu firmach to często „łamigłówki umysłowe”. Np. pytanie związane z tym ile piłeczek pingpongowych zmieści się do basenu czy ile na świecie jest tunerów do pianina to zadania, które – jak wykazało już Google – nie mówią nic o inteligencji kandydata czy tym jak będzie sobie radzić w pracy. Firmy jednak je zadają. Kobiety – o bardziej praktycznej naturze – przy takich pytaniach wypadają gorzej i są gorzej oceniane.

Oczywiście kobiet programistek czy inżynierów długo jeszcze nie będzie tak wiele jak mężczyzn, ale sposób doboru pracowników do firm IT również okazuje się mieć znaczenie w tym, jak wiele kobiet stara się o tego typu stanowiska.