Leworęczni w pracy – czym się wyróżniają?

Jesteś lewo, czy praworęczny? Wiesz jakie cechy przypisuje się osobom u których dominuję lewa ręka? Przyglądamy się temu bliżej. W końcu 13 sierpnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Leworęcznych!

 

Skąd się bierze leworęczność?

Liczbę leworęcznych szacuje się na 8-15% populacji. Za przyczynę leworęczności uważa się silniejszy rozwój prawej półkuli mózgu, objawiający się w większej sprawności całej dominującej połowy ciała. Pierwsze oznaki tendencji do leworęczności pojawiają się już w okresie niemowlęcym, a cecha zostaje utrwalona w okolicy drugiego roku życia.

 

Kiedyś i dziś

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu leworęczność była uznawana za coś negatywnego, a dzieci wykazujące tendencje do dominacji lewej strony ciała uczono posługiwania się prawą ręką. Na szczęście obecnie te praktyki porzucono i dziś leworęczność pozostaje absolutnie normalną cechą.

 

Leworęczni w pracy

Jakimi cechami wyróżniają się osoby leworęczne? Czym mogą wyróżniać się w pracy? Niektóre badania wykazują, że osoby leworęczne dysponują wyjątkowo bogatym słownictwem. Dlatego mogą świetnie sprawdzać się na przykład w pracy związanej z dziennikarstwem, copywritingiem lub marketingiem. Uznaje się, że osoby leworęczne są wyjątkowo kreatywne, pomysłowe i często myślą w sposób nieszablonowy! Dzieje się tak ponieważ w ich przypadku obie półkule mózgu komunikują się ze sobą w bardzo celowy i uporządkowany sposób. Leonardo DaVinci, jeden z najbardziej kreatywnych ludzi w historii, był właśnie leworęczny!