Korpomowa – zobacz, które pojęcia warto znać!

Gdy dopiero zaczynasz pracę w korporacji, możesz mieć wrażenie, że wszyscy porozumiewają się tam specyficznym językiem. Angielskie wstawki pojawiają się na porządku dziennym w e-mailach, podczas spotkań oraz w komunikacji bezpośredniej. Które zwroty koniecznie warto znać? Oto mały słownik korporacyjnego slangu dla początkujących!

 

FYI

Czyli skrót od “For Your Information” – dla twojej informacji. Z tym sformułowaniem spotkasz się najczęściej w komunikacji e-mailowej.

 

KPI

To kolejne ważne, trzyliterowe hasło z korporacyjnego świata. W tym wypadku oznacza cele liczbowe, które trzeba osiągnąć. Dla tych którzy lubią znać dokładne rozwinięcia skrótów: ten wziął się z angielskiego “Key Performance Indicators”.

 

ASAP

To prawdopodobnie ulubiony skrót wszystkich szefów, a oznacza “NA JUŻ!”. Wzięło się to od sformułowania “As Soon As Possible” i w korporacyjnym świecie jest wyjątkowo często stosowane. Gdy sprawa jest bardzo pilna trzeba ją po prostu zrobić na asapie. 

 

Brief

Gdy ktoś do Ciebie podejdzie w biurze i powie, że musi Cię zbriefować, to nic się nie bój! To po prostu znaczy, że otrzymasz opis projektu lub danej sprawy do załatwienia.

 

Deadline

To ostateczny termin, do którego projekt musi zostać zrealizowany. Z deadline’ami nie ma żartów, warto ich przestrzegać!

 

Brainstorm

Czyli tak zwana burza mózgów! Szczególnie często spotykana na spotkaniach, a zwłaszcza tych w branży kreatywnej. Służy wygenerowaniu jak największej ilości pomysłów.

 

Ile z tych skrótów znałeś już wcześniej, a które były dla Ciebie nowością? 🙂