Kolejny zawód „tylko dla mężczyzn” zdobyty przez kobietę

„Kobiety na traktory” – to popularne w powojennej Polsce hasło nie zaowocowało zbyt wielką liczbą zainteresowanych karierą traktorzystki kobiet. Gdyby jednak zmienić je na „kobiety do gondoli”, Wenecja mogłaby dziś wyglądać zgoła inaczej. 24 letnia Giorgia Boscolo, złamała 900 letnią tradycję i została pierwszą „gondolierką” w historii Wenecji.

Do tej pory, aby móc przewozić spragnionych romantycznych uniesień turystów gondolą, trzeba było koniecznie urodzić się mężczyzną. Kobiety bowiem, wstęp do tego zawodu miały zakazany. Giorgii Boscolo, udało się jednak przełamać stereotypy i zdać trudny egzamin, dzięki czemu będzie mogła prowadzić gondolę po weneckich kanałach.

Aby zostać gondolierem przejść trzeba trwający sześć miesięczny kurs, składający się z 400 godzin szkoleniowych, a następnie zdać trudny egzamin. Tym trudniejszy dla kobiety, że Venice Gondola Association nie akceptuje kobiet. Oczywiście nie wprost, ale do tej pory, wszystkie kobiety, które podchodziły do egzaminu otrzymywały informacje, że nie są dość dobre i sprawne. Giorgia Boscolo udowodniła jednak, że uporem i ciężką pracą można pokonać uprzedzenia i tradycję.

Giorgia, jako gondolier, w sezonie może zarobić nawet do 5000 Euro.

źródło:telegraph.co.uk