Kobiety słabiej radzą sobie w budowaniu sieci kontaktów zawodowych

W obecnych czasach, lista Twoich znajomych i kontaktów zawodowych, może bardzo mocno przełożyć się na rozwój Twojej kariery zawodowej. Networking, czyli wymiana informacji i zasobów – zwłaszcza biznesowych, może otworzyć przed nami drzwi do bardziej interesujących i lepiej płatnych stanowisk. Kobiety jednak, w networkingu biznesowym, radzą sobie – według badaczy – nieco gorzej.

Networking realizujemy głównie za pośrednictwem tak modnych ostatnio serwisów społecznościowych. Posiadanie ważnych osób na stanowiskach wśród znajomych, może zaowocować propozycją udziału w nowym projekcie lub też korzystną ofertą pracy. Dlatego networking dla naszej kariery i rozwoju zawodowego staje się coraz ważniejszy.

Jak wynika jednak z badań przeprowadzonych przez Gail McGuire z departamentu Socjologii i Antropologii Uniwersytetu w Indianie, kobiety otrzymują znacznie mniejsze wsparcie od sieci znajomych w aspekcie zawodowym niż mężczyźni. Z czego to wynika?

Otóż McGuire po przeprowadzeniu badań w dużej instytucji finansowej stwierdziła, że choć kobiety z reguły mają bardziej rozbudowaną sieć kontaktów, w rzeczywistości mogą mniej za pomocą swoich znajomych uzyskać. Jest to efektem tego, że kobiety wśród znajomych mają więcej osób o niższym statusie społecznym, a mniej osób naprawdę ważnych, które rzeczywiście mogą w istotny sposób wspomóc ich karierę. I choć kobiety otrzymują w efekcie więcej wsparcia społecznego niż mężczyźni, nie przekłada się ono na rozwój kariery tak, jak w przypadku „płci brzydszej”. Kobiety – dbajmy o nasze kontakty zawodowe i nie obawiajmy się włączać do grona znajomych managerów, dyrektorów i prezesów!

źródło:newsinfo.iu.edu