Kobiety płacą mniej – bo mniej zarabiają

rp_pieniadze-szczescie31111.jpgNierówności płacowe między mężczyznami a kobietami są stale obecne w niemalże każdym zawodzie i każdym kraju. A jednak kiedy idziemy do sklepu, musimy za mleko czy ser zapłacić tyle samo co nasz partner, prawda?  Aby zwrócić uwagę na tę niesprawiedliwość, artystka i bizneswoman Elana Schlenker, otworzyła w Pittsburghu sklep, w którym kobiety płacą 76% tego co mężczyźni.

Dlaczego akurat 76%? Bo z badań wynika, że w tym regionie właśnie o tyle mniej zarabiają kobiety.. Elana chce zatem zwrócić na to uwagę i podkreśli fakt tego, że za taką samą płace należałoby się identyczne wynagrodzenie. W sklepie sprzedawana jest ceramika, książki i artykuły gospodarstwa domowego. Niedługo zostanie otwarty drugi sklep – tym razem odzieżowy, o nazwie 66<100. W tym sklepie (który powstanie w Luizjanie), kobiety będą płacić zaledwie 66% tego, co mężczyźni.

Pomysł całkiem niezły, choć jak łatwo się domyśleć, mężczyźni raczej nie będą w nim częstymi gośćmi.

Problem nierówności płacowych dotyczy kobiet na całym świecie – warto jednak idąc na rozmowę kwalifikacyjną pamiętać, że niekiedy kobiety same za niższe wynagrodzenie odpowiadają.

Tagi: