Kobiety na stanowiska! To się opłaci szefowi!

Kobiety na stanowiskach managerskich to nadal rzadkość. Firmy nie zdają sobie sprawy z tego, że przez tworzenie szklanych sufitów tracą – jak wykazują bowiem statystyki przeprowadzone przez Deutsche Bank Research, spółki w których kobiety zajmują wysokie stanowiska w zarządzie, notują zyski wyższe, niż zdominowane przez mężczyzn firmy. Różnica zysków niekiedy sięga nawet połowy!

Kobiety stosunkowo od niedawna walczą o możliwość obejmowania wysokich stanowisk i o swoją karierę. Nadal wiele kobiet wcale nie chce pracować i robi to, bo musi. Szklany sufit doprowadził też do tego, że kobiety chcąc zdobywać szczyty musiały zrezygnować nieco z kobiecego stylu zarządzania, na rzecz wzmocnienia męskich stron swojej osobowości – w efekcie, zaczęły być postrzegane jako „niepełnowartościowi” mężczyźni.

Eksperci z Deutche Bank Research podkreślają, że firmy powinny dbać o dywersyfikację płci na kierowniczych stanowiskach i promować kobiecy styl zarządzania, przekłada się to bowiem wyraźnie na wyniki finansowe. Dlaczego? Otóż wśród czterech najbardziej obecnie pożądanych cech przywódczych – stymulacji intelektualnej, inspirowania, wspólnego podejmowania decyzji i dostosowania oczekiwań i nagród, w trzech kobiety radzą sobie lepiej niż mężczyźni.

Zatem drogie Panie – po władzę i dyrektorskie stołki bieg czas zacząć!

źródło:salesnews.pl