Kobiety na kierowniczych stanowiskach, bardziej narażone na molestowanie w miejscu pracy

Kobiety, które w swojej pracy, w ramach swoich obowiązków, nadzorują pracę innych osób, są bardziej narażone na ryzyko molestowania seksualnego w pracy. O ile w przypadku kobiet na zwykłych stanowiskach, 1/3 doświadczyła molestowania (rozumianego również jako seksistowskie żarty czy docinki), o tyle na stanowiskach kierowniczych doświadcza tego aż 50% kobiet.

W USA zakończono pierwsze longitudinalne (trwające kilka lat) badania nad mobbingiem i molestowaniem seksualnym w pracy. W efekcie badań odkryto, że kobiety, które są na kierowniczych stanowiskach są aż o 137% bardziej, narażone na seksualne molestowanie niż te, które nie są niczyimi przełożonymi. Taka zależność nie istnieje w przypadku mężczyzn.

W efekcie, badacze wysnuli tezę, że molestowanie seksualne w miejscu pracy ma związek nie tyle z pożądaniem, seksem jako takim, czy erotyką, ale z dominacją i władzą. Mężczyźni – czy to w roli współpracowników czy przełożonych, używają treści seksualnych jako reduktora władzy wobec kobiet na stanowisku. Innymi słowy, kobiety kierowniczki, jako mające większą władzę, są bardziej narażone na niewybredne żarty z podtekstem, bo mężczyźni próbują ich władzę umniejszyć.

źródło: eurekalert.org