Kobiety i negocjacje – co nie zrobimy jest źle

Kobiety zarabiają mniej niż mężczyźni – to już wiemy. Wiemy też, że często nie negocjują swojego wynagrodzenia i między innymi z tego powodu zarabiają mniej. Niestety, kobiety w pracy Maja zadanie utrudnione – jak nie negocjują jest źle, jak negocjują jest jeszcze gorzej.

Powodem dla których mniej kobiet pracuje na wysokich stanowiskach a ich pensje są niższe niż pensje mężczyzn jest często kwestia nieumiejętności negocjacyjnych wśród kobiet. Ta niechęć do negocjacji to nie tylko brak wiary w swoje umiejętności negocjacyjne, ale również strach przed tym, że jeśli kobieta będzie walczyć o swoją karierę, to zostanie uznana za osobę niesympatyczną, karierowiczkę, dumną i zapatrzoną w siebie osobę. Niestety badania potwierdzają, że o ile mężczyzna któremu na karierze zależy traktowany jest jako człowiek sukcesu, o tyle kobieta traktowana jest jako pozbawione kobiecości dziwadło. Efekt? Kobiety nie chcą negocjować. Obawiają się tego i nie podejmują prób zwiększenia zarobków. Niechętnie podejmują też działania mające na celu autopromocje.

Z drugiej strony, kobiety które nie negocjują wynagrodzenia zarabiają mniej. W skali całej kariery zawodowej tracąc nawet do 500.000$ przez całe życie.

Negocjacje pensji nie są proste, ale bez próbowania możemy nigdy nie dostać podwyżki – dlatego warto próbować i nie dawać zbywać się ogólnikami, tylko – w razie odmowy – prosić szefa o dokładne określenie tego, co jest wymagane by podwyżkę w przyszłości dostać.