Kobiety dopasowują CV do oferty pracy

ale i tak szukają jej dłużej niż mężczyźni

Ciekawe badania dotyczące pozycji kobiet specjalistek i managerek na rynku pracy przeprowadziła firma badawczo – rekrutacyjna Hays. Wynika z niego, że choć kobiety bardziej dopasowują swoje CV do ofert pracy i mocniej się starają niż mężczyźni, pracy i tak szukają dłużej i są mniej zadowolone z zarobków.

Jak długo kobieta – specjalista i manager szuka pracy?

Mężczyźni pracę znajdują szybciej, ale jedynie połowa z nich dopasowuje CV do oferty pracy na którą wysyła aplikację. Aż 70% przykłada do tego wagę, by każde CV indywidualnie przygotować do oferty. Więcej też kobiet niż mężczyzn decyduje się na dokładne wypełnienie formularzy rekrutacyjnych.

Skoro mimo większego wysiłku pracy kobiety szukają dłużej, to co takiego się dzieje? Prawdopodobnie chodzi o większą niechęć pracodawców do zatrudniania kobiet, które traktowane są jako pracownik wyższego ryzyka – zawsze mogą bowiem zajść w ciąże, lub mają dzieci, którymi się muszą opiekować. Atrakcyjności kobiet nie zwiększa nawet to, że z reguły płaci się im mniej niż mężczyznom.

A właśnie – jeśli już jesteśmy przy wynagrodzeniach. Okazuje się, że kobiety są też mniej zadowolone z oferowanych zarobków (58% w porównaniu do 52% niezadowolonych mężczyzn- co ciekawe, ponad połowa zmieniających pracę specjalistów nie jest zadowolona z wynagrodzenia jakie dostaje…). Tu przyczyn upatrywać można w tym, że kobiety same podają niższe oczekiwania podczas rozmów kwalifikacyjnych, nie bardzo dziwią więc ich niższe niż u mężczyzn zarobki.

Na koniec pocieszający wniosek dla krakowianek. W Krakowie pracy managerki szukają najkrócej (tylko co 10 ta kobieta szuka jej dłużej niż 3 miesiące) i są najbardziej zadowolone z zarobków.