Dlaczego kobiety nie dochodzą do wysokich stanowisk?

rp_przepracowanie3.jpgNad tym z jakiego powodu kobiety mają nad sobą szklany sufit mów się od lat.  Ciekawą perspektywę ma Susan Colantuono – szefowa Leading Women – organizacji mającej na celu zmniejszanie nierówności płciowej w zarządach firm. Korzystając ze swojego doświadczenia, Susan przedstawia kolejną teorię, na temat tego, co powoduje że kobiety nie awansują na naprawdę wysokie stanowiska w zarządach.

Otóż według Susan, głównym powodem jest to, że kobietom – w trakcie szkoleń menedżerskich nie mówi się o tym, o czym mówi się mężczyznom – czyli, że najważniejszy dla firmy jest zawsze zysk. Dlatego awansują ci, którzy myślą biznesowo i wiedzą jak ich działania przekładają się na wyniki finansowe firm. Kobiety zaś uczy się tego, by było pewne siebie, daje im cały zasób narzędzi menedżerskich i w efekcie dochodzą one do stanowisk średniego szczebla. By się jednak wybić, prezes firmy musi zobaczyć, że pracownikowi zależy przede wszystkim na sukcesie biznesowym firmy i że dba o przyszłe zyski firmy. Kobiet nie uczy się patrzenia na ich stanowisko przez pryzmat finansów.

Innymi słowy – jeśli chcesz osiągnąć sukces i zdobyć naprawdę wysokie stanowisko w swojej firmie – musisz zawsze myśleć o zyskach. I tylko takie podejście pozwoli ci na zdobycie zaufania zarządu lub prezesa.

Niestety ted talk Susan jest dostępny po polsku tylko w aplikacji Ted Talk, ale tu możecie zapoznać się z transkrypcją.