Kobiecy uśmiech a rozmowa o pracę

Czy warto uśmiechać się w trakcie rozmowy o pracę, a może jednak lepiej zachować powagę? Czy uśmiech może mieć znaczenie i czy to czy śmiejesz cz się szczerze czy nie może mieć wpływ na wynik rozmowy rekrutacyjnej?

Ciekawy eksperyment dotyczący wpływu uśmiechu na postrzeganie rozmówcy przeprowadziła w 2005 roku dwójka badaczy (Woodzicka, J.A. i  LaFrance, M). Otóż 50 kobiet wzięło udział w fikcyjnej rozmowie kwalifikacyjnej. Połowie z nich zadawano standardowe pytania, druga połowa zaś, poza pytaniami rekrutacyjnymi musiała odpowiadać na pytania o podtekście seksualnym (np. czy ma Pani chłopaka). Kobiety podczas odpowiedzi nagrywano. Okazało się, że podczas odpowiedzi na niekomfortowe pytania z podtekstem, kobiety maskowały zażenowanie sztucznym uśmiechem. Kiedy po wyłączeniu dźwięku, taśmy z nagranymi wywiadami pokazano oceniającym kobiety managerom, te, które uśmiechały się nieszczerze zostały ocenione jako mniej kompetentne. Dodatkowo, ci mężczyźni, którzy sami mieli większe tendencje by postrzegać kobiety jako kawałek mięsa, widząc sztuczny uśmiech mieli wrażenie, że kobieta jest bardziej flirtujące. Czyli – chcąc ukryć zażenowanie związane z pytaniem z podtekstem seksualnym, kobiety same stawały się bardziej seksualne.

Jaki z tego wniosek? Sztuczny, nieprawdziwy uśmiech wywołuje wrażenie braku kompetencji i sprawia, że obserwator uważa, że osoba która w ten sposób się uśmiecha nie jest w pełni profesjonalna (odczucie może być na poziomie emocjonalnym, nieświadomym). Jak zatem zachować się na rozmowie? Zamiast nieszczerze się uśmiechać, lepiej nie uśmiechać się w ogóle (a na pytania z podtekstem, po prostu nie odpowiadać – osoba rekrutująca nie ma prawa takich zadawać).

źródło badań: .psychologytoday.com