Kariera naukowa kobiet odstrasza mężczyzn?

Czy kobiety które robią karierę naukową – zwłaszcza w zakresie przedmiotów ścisłych stają się tym samym mniej atrakcyjne dla mężczyzn? Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Buffalo pokazują, że kobiety święcie w to wierzą. Przez to, nie decydują się tak często na karierę naukową – mówiąc wprost, boją się, że nie znajdą męża jeśli będą super inteligentne i mądre.

Cel życiowy – zamążpójście. Choć dziś na szczęście nikt nie wytyka samotnej 30 stolatki palcami, mówiąc „stara panna” to jeszcze pełnego równouprawnienia nie mamy. A że kobiet więcej niż mężczyzn, to płeć żeńska wie też, że męskich modeli nie wystarczy dla wszystkich chętnych. Zatem po co zmniejszać sobie szanse poprzez karierę naukową, która zmniejsza – zdaniem kobiet – atrakcyjność w oczach mężczyzn?

Z badań, które już przytaczałam, a które dotyczą karier inżynierskich kobiet wynika, że chęć posiadania rodziny nie wpływa na to, czy kobieta po studiach rozwija się dalej jako inżynier, czy zarzuca karierę – w przypadku rozwoju ścieżki naukowca może tu jednak działać inny mechanizm. O ile kobieta inżynier ma już to techniczne wykształcenie i niezależnie od tego, czy będzie pracować w zawodzie będzie je mieć czy też nie, o tyle kobieta naukowiec, zdobywając kolejne tytuły naukowe będzie w przeważającej większości przypadków miała wyższy stopień naukowy niż jej potencjalny partner -a to rzeczywiście może mężczyzn przerażać. A może nie przeraża? Może to tylko tak się kobietom wydaje?