Jesteś otyła? Nie zostaniesz szefową

Amerykanie, którzy przodują na liście najbardziej otyłych narodów świata i którzy chcąc odchudzić naród wprowadzają nawet monitoring wagi pracownika okazują się bardzo nietolerancyjni wobec kobiet z nadwagą na stanowiskach kierowniczych. Badania warto przytoczyć, bo również na naszym rynku pracy podobna tendencja daje się zauważyć.

Otóż przeprowadzono badania statystyczne chcąc porównać zależności między otyłością i nadwagą a piastowaniem kierowniczych stanowisk. W skrócie można stwierdzić, że jedynie szczupła kobieta ma szansę na awans na kierownicze stanowisko, u mężczyzna zaś, nadwaga sprzyja kierownikowaniu, choć już bardzo otyli mężczyźni na stołkach managerskich też nie zasiadają.

Wagę analizowano za pomocą wskaźnika BMI (masa ciała podzielona przez wzrost w cm do kwadratu). Osoby z nadwagą to osoby których BMI wynosi między 25 a 29,9 a otyłe to te, ze wskaźnikiem BMI powyżej 30). Wśród kobiet na kierowniczych stanowiskach jedynie 5% ma nadwagę, podczas gdy u mężczyzn występuje ona w ponad 50% przypadków.
Z badań nasuwa się wniosek, że szklany sufit blokujący rozwój kariery zawodowej u kobiet to nie tylko kwestia sterotypizacji w zakresie kompetencji i umiejętności ale również w zakresie takich kwestii jak wygląd. Kobiety z nadwagą, nie są akceptowane jako osoby mogące pełnić kierownicze funkcje w firmach.

źródło: msu.edu