Czy w firmie, do której kandydujesz, jest szklany sufit?

rp_kobieta-w-praca.jpgProblem z awansami kobiet dotyczy wielu firm. Kobiety nie tylko zarabiają mniej, ale jednocześnie mają utrudnioną drogę do osiągnięcia wysokiego stanowiska. I to również w firmach zarządzanych przez kobiety. Jeśli szukasz pracy, która jest otwarta na siłę płci pięknej i nie chcesz nabić sobie guza o szklany sufit, pamiętaj, by zapytać o kilka ważnych kwestii na rozmowie kwalifikacyjnej.

Ile kobiet piastuje w firmie stanowiska menedżerskie?

Po tym pytaniu, zwróć uwagę na poziom stanowisk. W wielu dużych firmach sporo kobiet dochodzi do poziomu middle management, ale nie są w stanie wyjść wyżej. Możesz dopytać o to, jak wygląda struktura awansów lub jaki mniej więcej jest stosunek kobiet do mężczyzn na najwyższych stanowiskach.

Jaki procent pracowników w firmie stanowią kobiety?

Wbrew pozorom, więcej kobiet nie znaczy wcale, że o awans będzie łatwiej – wprost przeciwnie. Dzięki temu pytaniu możesz jednak zobaczyć, czy w firmie przywiązuje się do tego wagę. Czy więcej kobiet zajmuje niskie stanowiska i czy struktura jest (przynajmniej mniej więcej) wyrównana.

Czy ma Pani poczucie, że w firmie panuje równość finansowa oraz stanowiskowa między płciami?

To pytanie można zadać jedynie kobiecie. Mężczyzna poczuje się nim najprawdopodobniej zagrożony i do tego nie powie prawdy. Takie pytanie zadane kobiecie skłoni ją do refleksji i niezależnie od tego, co powie, poprzez jej mowę ciała zobaczysz, czy w firmie jest z  tym problem, czy nie.

Tagi: