Firma Przyjazna Mamie – finał V edycji

Już po raz piąty odbył się konkurs dla firm pod hasłem Firma Przyjazna Mamie, w której nagrodzono firmy, które dbają zarówno o kobietę ciąży jak i młodą matkę. Do konkursu zgłoszono 400 firm – w większości przypadków jednak, firma przyjazna mamie oznaczać miała to, że nie zwalniano kobiet, które zdecydowały się na urodzenie dziecka a wszystkie świadczenia matkom wypłacane były w terminie. Czy na pewno nagroda należy się firmie, która po prostu przestrzega KP?

W plebiscycie znalazły się też firmy, które pomagają rodzicom w bardziej czynny sposób, niż tylko ten, który wymagany jest przez prawo – w niektórych firmach jest więc możliwość pracy zdalnej lub elastyczny czas pracy, w innych rodzice otrzymują „becikowe” na wyprawkę dla dziecka, w czterech zgłoszonych firmach oferowano też dłuższy płatny urlop macierzyński. Jedna z firm miała tez przy firmowe przedszkole.

W sumie nagrodzono 3 firmy – pierwsze miejsce zdobył Danone, głównie za dodatkowe 30 dni urlopu, skrócony dzień pracy (przy pełnej pensji) po powrocie z macierzyńskiego, oraz chronienie przez 6 miesięcy przed zwolnieniem po powrocie a urlopu. Dodatkowo firma zapewnia bony z tytułu urodzenia dziecka i urlop okolicznościowy dla ojców, a także możliwość pracy z domu. Poza Danone, nagrody zdobyło też Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej oraz firma Lex Sufiks, zatrudniająca 13 mam (na 19 kobiet). Wyróżnienie zdobył Mars Polska.

Poza konkursem Firma Przyjazna Mamie, organizowanych jest też konkurs Mama w Pracy – zobaczymy, czy wyniki będą spójne…

A co dla Was byłoby ważne do tego, aby można było nazwać firmę przyjazną macierzyństwu? Czego najbardziej wam brakowało, jeśli decydowałyście się rodzić będąc zatrudnionym?