Dlaczego kobiety nie zostają inżynierami?

Bo chcą mieć rodzinę i nie przepadają za matmą? Błąd – powody mniejszej ilości kobiet pracujących w zawodzie inżyniera są zgoła inne – próbuje udowodnić American Sociological Review .

To, czym różnią się kobiety po inżynierii od mężczyzn po takich kierunkach to brak pewności swojej profesjonalnej wiedzy. Mimo iż kończą te same studia co mężczyźni, zdają identyczne egzaminy, nie rzadko na lepsze stopnie, to i tak obawiają się, że brakuje im profesjonalnej wiedzy do tego, by móc pracować efektywnie i bez błędów.

W toku studiów, kobietom nie udaje się nabrać pewności co do tego, że inżynieria jest ich właściwą ścieżką zawodową. Mają też braki w zakresie pewności zastosowania zdobytej wiedzy. W efekcie starają się po studiach wybrać karierę, która nie będzie związana ściśle z ukończonym kierunkiem studiów lub też będzie mniej odpowiedzialna.

Naukowcy badając czynniki, które mogą wpływać na to, że kobiety rzadziej pozostają w zawodzie inżyniera i testując tezę, że to chęć założenia rodziny wpływa na decyzje o porzuceniu kariery natrafili też na wyjątkowo ciekawe odkrycie. Otóż o ile w przypadku kobiet chęć posiadania rodziny nie ma wpływu na to czy kobieta zdecyduje się na pracę jako inżynier czy nie, o tyle w przypadku mężczyzn ma to znaczenie! Ci, którzy bardzo chcą mieć rodzinę i dzieci w mniejszym stopniu przewidują dla siebie karierę inżynierską!