Co ważniejsze? Kariera żony czy męża? /+ książka do wygrania/

Pamiętacie badania Cornell Uniwersyty, w których okazało się, że kobiety są znacznie bardziej skłonne do tego, by poświęcić swoją karierę na rzecz kariery męża niż odwrotnie? Mało tego – im więcej mąż pracuje, tym bardziej skłonne jesteśmy naszą karierę zarzucić. Czy kwestia kariery kobiety jest tak trudna, bo kobieta spotyka się z ograniczeniami i stereotypami na rynku pracy, czy same sobie ten rozwój blokujemy i większość z nas go nie chce?

Ostatnio wpadła mi w ręce książka Allison Winn Scotch „Jillian Westfield wyszła za mąż”. Jest to opowieść o kobiecie, która po kilka latach małżeństwa orientuje się, że jedynym tematem jaki łączy ją z mężem są pieluchy i jakość stolca ich córeczki, że mieszkanie w wymarzonym domu na przedmieściach zamieniło się w pewnym sensie w więzienie, a świetnie zapowiadająca się kariera w reklamie – całkowicie zaprzepaszczona. Bohaterka dostaje jednak od życia szanse, jakiej nie dostanie żadna z nas – cofa się o 7 lat i może wszystkie swoje wybory i decyzje życiowe zmienić. Gdzie ją to zaprowadzi? Tego wam nie zdradzę (ale można książkę wygrać na naszym blogu – szczegóły na końcu posta). Książka zadaje bardzo ważne pytanie -na ile będąc żoną i matką, nasze wybory – takie jak np. rezygnacja z kariery – są rzeczywiście wyborem kobiety, a ile poddaniem się naciskowi męża czy stereotypom, w myśl których kariera kobiety jest mniej ważna niż kariera męża?

Przeczytałam, pomyślałam i przejrzałam kilka raportów – sprawa z kariera kobiety okazuje się nie być wcale taka prosta. Z jednej strony mamy bowiem całą masę dowodów na to, że kobiety są dyskryminowane na rynku pracy, a drugiej sporo danych na temat tego, że kobiety tej kariery wcale aż tak bardzo nie pragną. Spójrzmy:

Z drugiej zaś strony:

Problemy z rozwojem kariery dotykają nawet te „sławne i zamożne” Jeśli czytacie pomponika, to wiecie, że mąż Liszowskiej nie chce, by aktorka wróciła do pracy po urodzeniu dziecka. Brukowce na pewno doniosą nam rychło, jak na wizję męża zapatruje się aktorka, ale sam fakt podejmowania tego typu tematów świadczy o tym, kobiety rozważają opcję porzucania kariery na rzecz lub życzenie męża.

”Dlaczego – Twoim zdaniem- kobiety przedkładają karierę partnera nad własną”? – takie pytanie zadajmy sobie na koniec. Wśród komentatorów nagrodzimy jedną osobę książką „Jillian Westfield wyszła za mąż” autorstwa Allison Winn Scotch. Panowie też mogą odpowiadać! (choć książka jest zdecydowanie literaturą kobiecą).

Przy podawaniu odpowiedzi podajcie działający mail, byśmy mogli skontaktować się ze zwycięzcą. Najciekawszą odpowiedź- zdaniem komisji złożonej z pracowników infopracy, nagrodzimy książką. Konkurs trwa do północy w czwartek 10 marca – ogłoszenie wyników 11 marca (piątek) w naszym blogu.