5 korzyści z bycia pracującą mamą

Zostać w domu, czy wrócić do pracy? To dylemat przed którym stoi praktycznie każda młoda mama. Zwolenników tezy, że miejsce mamy jest w domu jest chyba tak samo wielu jak tych, którzy uważają, że można pogodzić pracę zawodową z opieką nad dzieckiem – choć oczywiście nie jest to łatwe. Spróbujmy popatrzeć na sprawę pozytywnie i zamiast skupiać się na negatywnych aspektach bycia pracującą mamą, zobaczyć jakie plusy niesie ze sobą decyzja o powrocie do pracy.

Jakie korzyści niesie ze sobą bycie pracującą mamą?

1. Bardziej szczęśliwa mama

Mama, która zdecyduje się na powrót do pracy nie ogranicza swojego świata do dziecka i rodziny. Praca zawodowa umożliwia jej kontakt z innymi ludźmi – niekoniecznie z innymi matkami. Pozwala poczuć się spełnioną również w innych niż macierzyństwo rolach, daje poczucie niezależności i sprawstwa. I choć pracy przy dziecku jest na tyle dużo, że żadna matka – nawet ta która pozostała w domu – nie powie, że nie ma co robić całymi dniami, to jednak u kobiet pracujących rzadziej spotkamy się ze znudzeniem i frustracją. Niestety, mimo iż mamy wiele przykładów tego, że można z sukcesem pracować i jednocześnie wychowywać dziecko, matki które decydują się na powrót do pracy często cierpią z powodu poczucia winy związanego z przekonaniem, że nie są tak dobrymi matkami jakimi mogłyby być, gdyby nie pracowały. I to poczucie winy jest niestety największym problemem pracujących mam.

2. Zwiększony dochód

Mama pracująca, to mama zarabiająca. A co dwie pensje to nie jedna. Nawet jeśli partner zarabia wystarczająco, to posiadanie przez kobietę swojego własnego dochodu sprawia, że staje się ona bardziej niezależna i może podejmować samodzielne decyzje finansowe. Taka możliwość niesie ze sobą skutki psychologiczne zarówno dla matki jak i dla dziecka – kobieta nie czuje się zależna, dysponuje większą pewnością siebie, co pozytywnie wpływa na dziecko i na to jak postrzegać ono będzie rolę kobiety w przyszłości.

3. Więcej całusów i uścisków

Choć wydaje się to nieprawdopodobne, to z badań psychologów Hoffman i Lise Youngblade, z Uniwersytetu Colorado wynika , że dzieci matek pracujących otrzymują od nich więcej emocjonalnego ciepła wyrażanego przytulaniem i całusami niż dzieci matek, które zdecydowały się na zostanie w domu. Nie trzeba chyba wyjaśniać, że dla prawidłowego rozwoju emocjonalnego dziecka uściski i słowne wyrażanie uczuć to bardzo ważne sygnały tego, że dziecko jest kochane i akceptowane.

4. Bardziej samodzielne dziecko

Przeprowadzone w 2008 roku badania przez Institute for Social and Economic Research at Essex University udowodniły, że dzieci matek pracujących stają się bardziej i szybciej samodzielne niż dzieci, które mamy mają przy sobie 24 godziny na dobę. Jest to zresztą dość proste do wyjaśnienia – matka pracująca nie zawsze ma czas na to, by wszystko dziecku przygotować i kolokwialnie mówiąc podać pod nos. Oczywiście nie znaczy to, że dzieci matek, które pozostały w domu skazane są na niezaradność, ale konieczność samodzielnego przygotowania sobie śniadania, odrobienia lekcji czy samodzielnego powrotu ze szkoły do domu sprawia, że dzieci lepiej radzą sobie z otaczającym światem, stają się bardziej pewne siebie i szybciej uczą się niezależności.

5. Większe zaangażowanie ojca w opiekę

Pracująca mama ma dla dziecka siłą rzeczy nieco mniej czasu. Nie znaczy to jednak wcale, że dziecko jest częściej pozostawione same sobie. Mamy przecież jeszcze ojca, który również może zaangażować się w opiekę nad dzieckiem. Jeśli mama pracuje, mężczyźni częściej stają się bardziej odpowiedzialni za wychowanie dziecka. Odciążając żonę zajmują się dzieckiem,a podział obowiązków jest bardziej równy. To oczywiście nie pozostaje bez znaczenia dla dziecka, które ma lepszy kontakt z ojcem i silniejszą więź. Oczywiście są ojcowie, którzy i tak spędzają z dzieckiem mnóstwo czasu – nawet jeśli mama nie pracuje, ale statystycznie, partnerzy pracujących matek mocniej angażują się w wychowanie i opiekę.

Oczywiście, każda sytuacja jest inna – niektóre matki nie mają wyboru i nawet nie chcąc do pracy muszą wrócić ze względu na problemy finansowe. Inne, choć by chciały, pracy znaleźć nie mogą, nie mają bowiem możliwości zostawienia dziecka w żłobku lub z babcią. Dlatego zawsze, każdą decyzję o powrocie do pracy trzeba rozpatrzeć indywidualnie. Matki nie powinny jednak poddawać się poczuciu winy i zawsze uważać, że powrót do pracy odbędzie się ze szkodą dla dziecka.