Jak znaleźć staż w innym mieście?

rp_praktyki-studenckie31.jpgWakacje to świetny czas na praktyki i staże – mamy wolne przez cały dzień i nie trzeba dopasowywać grafiku stażu do zajęć na uczelni. Staże w wakacje dają też jeszcze jedną możliwość – można stażować poza swoim miejscem zamieszkania czy studiowania. Taka opcja rzadko przychodzi studentom do głowy. A warto ją rozważyć, bo wcale nie jest ani tak kosztowna ani tak trudna do realizacji.

Staż poza miejscem studiowania czy zamieszkania niesie kilka ciekawych korzyści:

rp_podroz-zycia.jpg

Jak szukać stażu w innym mieście?

Szukanie odpowiedniej firmy bądź miasta

Jeśli decydujesz się na staż w innym mieście, możesz albo szukać go poprzez wybór najlepszych firm (szukanie stażu marzeń w firmie, która jest najlepsza z najlepszych), albo poprzez wybór konkretnego miejsca (miasta, które Ci się podoba, w którym zawsze chciałeś mieszkać bądź które mógłbyś rozważyć jako kontynuację swojej kariery. W pierwszym przypadku, CV wysyłasz bezpośrednio do firm (niezależnie od tego, czy szukają stażysty, czy nie). W drugim – szukasz po prostu ciekawych staży w danym regionie.

Szukanie stażu o określonym profilu

Jeśli już decydujesz się na podjęcie zwiększonego wysiłku w kontekście szukania stażu, to zwróć uwagę, czy to, co zostanie Ci zaproponowane, będzie odpowiadało Twoim oczekiwaniom i kwalifikacjom. Nie bój się też zrezygnować ze stażu, jeśli ten, na który pójdziesz, nie będzie Ci odpowiadał.

Daj sobie więcej czasu

Szukanie stażu poza miejscem zamieszkania może zająć nieco więcej czasu, potrzeba go też na przeniesienie się i znalezienie miejsca zamieszkania. Lepiej też mieć świadomość, że wybrało się dobrą firmę.

Sprawdź oferty firm z innych miast oraz programy stażowe

Niektóre firmy oferują zakwaterowanie praktykantom. Bywa też, że organizowane są specjalne programy wymiany bądź konkursy, w których mogą wziąć udział.

Określ jasno, że szukasz stażu poza miejscem zamieszkania

Częstym błędem jest brak umieszczenia informacji o tym, że kandydat świadomie wysłał CV do danego miejsca. Jeśli rekruter widzi inny adres zamieszkania, może pomyśleć, że to kandydat się pomylił, wysyłając CV. Wyjaśnij, że szukasz stażu poza miejscem zamieszkania i w związku z tym prosisz o rekrutację przez Skype (nie ma sensu, byś na rozmowę rekrutacyjną jechał z Krakowa do Gdańska).

Praca  i stażowanie

Jeśli nie stać Cię na to, by wyjechać do innego miasta tylko na praktyki, zawsze możesz rozważyć opcję stażowania na niepełny wymiar godzin i jednoczesnej pracy. To możliwe w większych miastach, w których w okresie wakacyjnym jest znacznie więcej pracy w sklepach, gastronomii i hotelarstwie. W takiej sytuacji pracujesz na pół etatu, drugie pól przeznaczając na praktyki i zdobywasz doświadczenie zarówno w swojej branży, pracy jako takiej i jeszcze dodatkowo poznajesz nowych ludzi, nowe miasto i zwiedzasz. Wprawdzie nic nie zarobisz, ale pokłady doświadczenia, które zdobędziesz, są warte poświęconego czasu.

Jak znaleźć mieszkanie w innym mieście?

W czasie wakacji to o tyle prostsze, że spora liczba studentów pozostawia swoje mieszkania bez wynajmowania bądź rezygnuje, by nie opłacać mieszkania, kiedy w nim nie mieszka. Dlatego mieszkań na rynku jest nieco więcej. Można też podnająć mieszkanie na miesiąc czy dwa od studenta, który chce je przez wakacje utrzymać. W takiej sytuacji mamy zawsze możliwość wynajęcia mieszkania nieco taniej (a przynajmniej w tej samej cenie), co zazwyczaj.

Jak szukać mieszkania? Świetnym sposobem są ogłoszenia na grupach studenckich oraz tanich bądź bezpłatnych serwisach ogłoszeniowych. Nie obawiaj się też wrzucić informacji na swój profil w społecznościach  i skorzystać z sieci posiadanych znajomych.

Co poza mieszkaniem wziąć pod uwagę?

Przed wyjazdem do innego miasta weź też pod uwagę dodatkowe koszty, np. wyżywienie czy dojazdy do firmy. Przelicz wszystko dokładnie, byś miał jasność, na ile możesz sobie pozwolić. Pamiętaj, że przez miesiąc czy dwa możesz obejść się bez dodatkowych zakupów, takich jak buty czy odzież.

Tagi: