Wyprawa na połów łososi (za 1000$ tygodniowo)

Nie ma pracy w Polsce dla studenta i absolwenta? Może jednak warto rozważyć wyjazd – choćby na krótki czas, po to, by podreperować budżet. Intratną, choć nie łatwą pracą, może być wyprawa na połów łososi na Alaskę.

Praca w przetwórni ryb, to ciężka praca – jest zimno i wilgotno, a zapach nie należy do najprzyjemniejszych. Sama praca też jest ciężka. Polega najczęściej na sortowaniu ryb, przygotowaniu ich do zamrażania, pakowaniu i magazynowaniu palet. Większość pracy odbywa się w chłodniach. Choć teoretycznie pracuje się w oparciu o etat, bywa że przy dobrym połowie, nie wychodzi się z chłodni przez 17 godzin. Im jednakże lepszy połów, tym lepsze pieniądze – nadgodziny są bowiem liczone jako 150% stawki podstawowej (wtedy też można zarobić nawet 1000$ w tydzień). Do pracy w przetwórni ryb zatrudniani są zarówno mężczyźni jak i kobiety.

Jak wyjechać na Alaskę? Najwygodniej skorzystać z programu Work and Travel kierowanego do studentów. Poza chęcią do pracy i komunikatywnym angielskim nie jest wymagane żadne doświadczenie.

Wyjazd nie jest bezpłatny – student musi opłacić sobie przelot oraz ponieść koszt organizacji wyjazdu. Jak jednak podkreślają organizatorzy, koszty zwracają się po 2-3 tygodniach pobytu (zwłaszcza, że na Alasce nadgodziny są płatne i są zawsze – szybciej więc można zarobić). To co zarobimy w kolejnych tygodniach jest zyskiem, który można przeznaczyć na zwiedzanie USA lub wydatki po powrocie do kraju. Na pewno jednak – niezależnie od ilości zarobionych pieniędzy – pobyt na Alasce będzie niezapomnianym przeżyciem (choć wizja rezygnacji z lata – nawet jeśli to nasz, polskie nie jest zbyt ciepłe – jest nie dla wszystkich przyjemna).

Już w przyszłym tygodniu, w Krakowie, Rzeszowie, Jarosławiu i Lublinie odbędą się spotkania z amerykańskimi pracodawcami oferującymi pracę w przetwórniach rybnych na Alasce. Program spotkań poniżej:

KRAKÓW 28.02.2011 (poniedziałek)
godzina 17:00
AGH, budynek A3, sala 12

RZESZÓW 01.03.2011 (wtorek)
godzina 10:50 – 12:30
Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania, sala RA21

JAROSŁAW 01.03.2011 (wtorek)
godzina 14:00
Państwowa Wyższa Szkoła Techniczno – Ekonomiczna, sala W8

LUBLIN 01.03.2011 (wtorek)
godzina 16:00
Dom Studencki „GRZEŚ”, ul. Langiewicza 24