Warto kończyć studia – dla zdrowia!

Wprawdzie niewielu z nas po studiach może cieszyć się świetnie płatną pracą. Wielu nie pracuje i nigdy nie będzie pracować w wyuczonym zawodzie. To jednak nie powód by uważać, że studiowanie było zmarnowanym czasem. Osoby z wyższym wykształceniem cieszą się np. dobrym zdrowiem niż ci, którzy studiów nie ukończyli – i to zarówno lepszym zdrowiem fizycznym i psychicznym.

Badania przeprowadzono na Uniwersytecie w Południowej Karolinie. Przebadano ponad 7.000 osób a badania trwały 30 lat. Okazało się, że te osoby, które ukończyły studia (nawet jeśli zrobiły to grubo po czasie standardowej obrony – np. po 30 stce) rzadziej cierpiały na depresję i rzadziej chorowały.

Oczywiście nie do końca możemy przenosić badania z amerykańskiego rynku na nasz – o ile bowiem w obu krajach mamy wysokie bezrobocie, to w USA znacznie łatwiej jest jednak osobie z wyższym wykształceniem o lepiej płatną i ciekawszą pracę. U nas, w kraju w którym tytuł magistra ma spora część populacji, ta lepsza praca zdarza się rzadziej – zatem i depresja może się mimo wszystko pojawiać częściej.

To jednak co jest ważne, a co w badaniu zauważono, to fakt wyraźnie lepszego stanu zdrowia również u tych, którzy z różnych przyczyn przerwali studia i wrócili na uczelnie dopiero po latach.