Sytuacja studentów na rynku pracy – oczami studentów

Czy studenci są wybredni jeśli chodzi o zatrudnienie? Czy pracodawcy spełniają ich oczekiwania? W jaki sposób najłatwiej trafić pracodawcy do poszukującego pracy studenta? Ile chce zarobić student?

Na takie pytania odpowiada najnowszy raport o studenckim życiu zawodowym przygotowany przez serwis dlastudenta.pl przygotowany wraz z serwisem szerlok.pl. Sprawdźmy czego udało się dowiedzieć o kondycji zawodowej polskich studentów. Z raportu, w którym wzięło udział prawie 500 studentów wynika, że studenci wybredni jeśli chodzi o zatrudnienie nie są – 51% z nich szuka pracy jakiejkolwiek. 11% decyduje się na pracę fizyczną (ciekawe czy dlatego, że jest lepiej płatna czy tez dlatego, że łatwiej ją zdobyć – jak uważacie?) 38% studentów celuje w pracę umysłową, którą jednak przy niewielkim doświadczeniu zdobyć trudno.

Dla poszukującego pracy studenta, głównym źródłem szukania pracy jest internet oraz serwisy z ogłoszeniami o pracy. Bardzo niewielki odsetek korzysta z biur karier (5%) oraz agencji pośrednictwa pracy (8%). Mocno wykorzystywane są też znajomości (18%)

Studentowi pracę jednak znaleźć nie jest łatwo. O tym, że to proste przedsięwzięcie przekonanych jest zaledwie 27% ankietowanych. Pozostali wskazują na brak doświadczenia, lub niepełną dyspozycyjność jako przeszkodę w znalezieniu pracy (prawda jest jednak tez taka, że wielu pracodawców woli studentów niż absolwentów ze względu na ubezpieczenie, które student wnosi ze sobą „w pakiecie”).

A ile może zarobić student? Z badania wynika, że około 7,50 na godzinę, choć zdarzały się też stawki rekordowo niskie (2 zł netto) oraz bardzo wysokie (70 zł netto). Studenci średnio chcieliby zarabiać około 10 zł  za godzinę, co przy aktualnej stawce daje o 25% wyższe oczekiwania.