Studia zagraniczne – jaki kraj wybrać?

Czy studia realizowane na uczelni amerykańskiej będą więcej czy mniej warte niż studia brytyjskie? Instytut Homo Homini zapytał studentów i maturzystów o to, w jakim kraju najbardziej opłaca się studiować z perspektywy późniejszych szans na rynku pracy. Zdecydowanie w tym rankingu wygrywa Wielka Brytania.

Aż 51% badanych studentów i maturzystów uważa, że najbardziej prestiżowe są studia w Wielkiej Brytanii. Na drugim miejscu znalazły się uczelnie w Niemczech (15%) a na kolejnym nasze, rodzime studia (13%). 8% badanych za wartościowe uważa studia we Francji, 5% w USA, a pozostała grupa 8% wskazuje na uczelnie w pozostałych krajach.

Studia w Polsce są preferowane przez mężczyzn. Nad studia w innych krajach przedkłada je 22% mężczyzn i tylko 9% kobiet, (większość z nich woli studia w Wielkiej Brytanii – 55%). Co ciekawe, najmniej polskie uczelnie szanują mieszkańcy wsi  – tylko 5% z nich uważa, że studia w Polsce są przyszłościowe.

Oczywiście, by mieć jasność w jakim kraju najlepiej studiować, najlepiej byłoby zapytać pracodawców. Opinia studentów może bowiem znacznie różnić się od tego, co rzeczywiście na polskim rynku pracy się dzieje – świadczą o tym choćby zbyt duże rzesze osób, które nadal decydują się na studia na mało przyszłościowych kierunkach, po których już teraz wiadomo, że pracy raczej spodziewać się nie należy.