Studenci płacą za praktyki

Nie tak dawno, pisałam o kilku propozycjach staży i praktyk dla studentów na okres wakacyjny. Niektóre firmy decydują się płacić studentom – ci, którzy mogą skorzystać z takiej opcji mogą czuć się prawdziwymi szczęściarzami. Jednak nawet ci studenci którzy uczestniczyć będą w bezpłatnych praktykach okazują się nie być poszkodowani, bowiem spora część studentów, za obowiązkowe praktyki będzie musiała sobie zapłacić.

Płatne (przez studentów) praktyki, najczęściej dotyczą praktyk wyjazdowych, realizowanych w terenie i organizowanych przez uczelnie. Wprawdzie same praktyki są bezpłatne, ale student musi zapłacić sobie koszty pobytu i coś na tych praktykach jeszcze jeść. Często jest to wydatek kilkuset czy nawet ponad tysiąca złotych. Dofinansowania na tego typu wyjazdy z uczelni nie ma.

Niekiedy, uczelnia dofinansowuje pobyt, ale tylko części studentów -tak jest na Akademii Rolniczej w Krakowie, gdzie dofinansowanie otrzymują studenci mieszkający w akademikach.

W takich sytuacjach znów warto się zastanowić, czy bezpłatne studia w Polsce są rzeczywiście bezpłatne i czy paradoksalnie studiowanie na prywatnej uczelni, w sumie nie wychodzi taniej…

źródło: rp.pl